Afet konutları önlemlerle yükseliyor

KALEM Farkıyla...

Afet konutları önlemlerle yükseliyor

Afet konutları önlemlerle yükseliyor

Afet konutları projesinde inşaat faaliyetleri, gerekli tedbirler alınarak hızla devam ediyor.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 06.02.2017 tarihinde meydana gelen depremde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlara yönelik başlatılan “Çanakkale İli, Ayvacık ve Ezine İlçelerine Bağlı Köylerde Afet Konutu Yapım İşi” inşaatına devam ediliyor. Egemen İnşaat ve Ticaret A.Ş. & May İnşaat Taahhüt Müşavirlik ve Mühendislik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. İş Ortaklığı tarafından gerekli tedbirlilerle inşaatların sürdüğünü açıklayan Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü; ”Günümüz koşullarına uygun en kaliteli yapı malzemeleri kullanılarak, yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanan özel proje kapsamında Ahmetçe, Balabanlı, Belen, Çamköy, Kestanelik, Kösedere, Koyunevi, Köseler, Kulfal, Kuruoba, Tamış, Tuzla, Bademli, Bektaş, Gülpınar, Kocaköy, Korubaşı, Koyunevi, Naldöken ve Paşaköy olmak üzere 20 köyde 246 konutun yapımında Nisan ayı itibariyle üst yapı işlerinde %68, altyapı işlerinde %78 fiziki ilerleme kaydedilmiştir. 150 afet konutunun 2020 yılının haziran ayında, 96 afet konutunun 2020 yılının aralık ayında bitirilmesi planlanmaktadır. İl Müdürümüz Ömer Bolat, Proje ve Yapım İşleri Şube Müdürümüz Haydar Özdemir, kontrol heyeti ve yüklenici firma ile birlikte 21.04.2020 tarihinde Korubaşı, Bektaş, Bademli ve Koyunevi ve diğer köylerdeki inşaat sahalarında incelemelerde bulunmuştur. Korubaşı köyünde 27, Bektaş Köyünde 20, Bademli Köyünde 31, Koyunevi Köyünde 16, Gülpınar Köyünde 16, Tuzla Köyünde 21, Babakale Köyünde 23 afet konutunun betonarme, temel perde ve yalıtım, bims duvar, taş duvar imalatları, dış cephe kaba sıva ve mantolama imalatları tamamlanmıştır. Kocaköy’de 12, Paşaköy’de 5, Çamköy’de 7, Kösedere’de 29, Köseler Köyünde 3, Kestanelik Köyünde 2, Belen Köyünde 4, Balabanlı Köyünde 2 ve Ahmetçe Köyünde 3 konutun inşaat çalışmaları hızla ilerlemektedir.2020 yıl sonuna kadar tamamlanarak vatandaşlara teslim edilecek konutlar, kent dokusunu koruyan yöresel mimari ve doğal taş kaplama cephelerin modern yorumuyla, afet riskine karşı sağlam temellere oturan güçlü, betonarme bloklarıyla, güneş enerjisi ve ısı yalıtımı ile sürdürülebilir, minimum enerji harcayan, ekonomik konutlarıyla bölgede örnek teşkil edecektir ” açıklamasında bulundu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST