Ahilik Haftası Kutlanıyor

KALEM Farkıyla...

Ahilik Haftası Kutlanıyor

Ahilik Haftası Kutlanıyor

Geleneksel olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri başladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan ve yönetim kurulu üyeleri, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri esnaflar ve vatandaşlar katıldı. Tören, Atatürk Anıtına Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ve Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’nin çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan tarafından açılış konuşması yapıldı.

“Bankacı lütfen esnafın yanında olsun”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Ancak ekonomik büyümenin tek göstergesi döviz karşısında Türk parasının değeri değildir. İhracat, üretim, istihdam, yatırım hepsi beraber bir kıymeti ifade eder. Dünyanın hangi akıllı adamı Twitter’dan bir başka ülkenin ekonomisine müdahale eder. Eğer başka hesap olmasa, başka iddia olmasa, böyle bir anlayış olabilir mi? Türkiye devleti yeni hangi bir yanlış yaptı da, döviz arttı. Bana söyleyebilir misiniz. Efendim ihracat azaldı mı. Azalmadı. Cari açık çokmuş. Dün de çoktu. Üstelik bugün azalmaya başladı. Yeni bir şey yok. Yeni bir problem yok. Ama farklı hesaplarla Türkiye’ye ayar vermeye çalışanlar bilsin ki, Çanakkale meydanından sesleniyoruz. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız bu milletindir.’ Hiç kimsenin bize Twitter’dan, farklı hesaplarla ayar vermeye hakkı ve haddi yoktur. Bunlar geçecek. Bir zamanlar dünyada ekonomik kriz olduğunda ‘teğet geçecek’ dedik. Dalga geçtiler. Bugün dünyada kriz yok. Türkiye’ye bir dayatma var. İddia ediyorum, kaptan sağlam, bu da geçecek. Yatırımcı, yatırımlara ara vermesin. Bankacı lütfen esnafın yanında olsun. Biz zaten esnafımızın yanındayız. Üretmeye, çalışmaya devam ediyoruz. Çanakkale de büyüyor, Türkiye de büyüyor” şeklinde konuştu.

“Esnafımıza destek olmaya devam edeceğiz”
Kentin esnaf temsilcileri törenler kapsamında ayrıca Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, desteklerinden dolayı Başkan Gökhan’a teşekkürlerini sunarak, “Ahilik Haftası Kutlama Komitesinde Çanakkale Belediyesi de bulunuyor. Bu anlamda meydanda çadırın kurulması, meydanın hazırlanması, araç görevlendirilmesi gibi desteklerinden dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca her ay Sayın Başkanımızın önderliğinde, tüm odalarımızla birlikte Ticaret ve Sanayi Odasının da katılımıyla esnafın sorunlarının görüşüldüğü toplantılar yapıyoruz. Bunlardan dolayı, esnafa sahip çıkmanızdan dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.Ahilik Haftasını kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Gökhan, ise esnafların bir kentin olmazsa olmazları arasında bulunduğunu kaydederek, “Ahilik geleneklerinin ekonomik gerekliliklerinin hatırlatılması gereken bir dönemi yaşıyoruz. İsrafın olmaması, insanların birbirlerine ekonomik olarak destek olması, fırsatçılık yaratılmaması, ekonomik zorluklardan dolayı insanların stokçuluk yapmaması, tam tersine genel ekonomi düzeninde herkesin yükü paylaşması gibi tam da ahilik felsefesinin olması gereken dönemdeyiz. Bu yıl daha da anlamlı bu kutlamalar. Esnaf bir kentin en önemli temel unsurudur. Onun için esnafların taleplerini öncelikli olarak dikkate alıyoruz. Esnaf olmazsa kent olmaz. Esnaf ahlakı da çok önemli. O ahlak esnaftan halka da geçer. Ama maalesef son yıllarda yoldan sapar gibi olsak da Çanakkale’de esnafımız bu anlayışı, bu birlikteliği sürdürüyor. İnşallah bu krizleri birlikte atlatacağız. Biz de bize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız. Biz her zaman olduğu gibi esnafımıza destek olmaya devam edeceğiz. Biz birbirimize lazımız. Bu günler gelir geçer ama iyi günlere inşallah hep birlikte ulaşacağız. Türkiye bu sıkışıklığa layık değil, biz bunu aşarız. Türkiye Cumhuriyeti insan kaynağıyla, doğa kaynağıyla, coğrafyasıyla bu sıkıntıları aşabilecek çapta. Yeter ki akıllı olalım. Aklımızı ortaya koyalım. Çözümlerimizi ortaya koyalım” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk töreninden sonra halk oyunları dansı, bindallı defile gösterisi yapıldı. İlin ahisi ve yılın kalfa ve çırak ödülleri verildi. Düzenlenen etkinlik 21 Eylül Cuma günü sona erecek.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST