Ak Parti’den Başkan Gökhan’a ‘bize katıl’ teklifi..

KALEM Farkıyla...

Ak Parti’den Başkan Gökhan’a ‘bize katıl’ teklifi..

Ak Parti’den Başkan Gökhan’a ‘bize katıl’ teklifi..

Dur hemen heyecanlanma, iki siyasetçi aynı arabaya bindi diye teklifi Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan yapmadı. Teklif bir bakandan geldi. Merak ettin değil mi? Eğri oturup doğru konuşalım. Teklifi kimin yaptığını mı merak ettin yoksa Başkan Gökhan’ın ne yanıt verdiğini mi ?

Yazının içinde merak ettiğin her şey var..

Son dönemde Ülgür GökhanAk Partiye mi geçiyor, Bülent Turan’ın aracına neden bindi’ gibi sorularla köşeye sıkıştırılmak isteniyor. Pazartesi günü kendisini ziyaret ettim ve bu soruların hepsini sordum..

Kamuoyu, bu soruların yanıtını bilmek istiyor. Biz de sokağın konuştuğunu kendisine sorduk ve yanıt aradık.

Hadi soralım..

Nejat Önder’in Ak Partiye geçeceğini biliyor muydunuz? Sizce bu kulvar değiştirmeye neden ihtiyaç duydu ?

Başkan, ‘Nejat Önder bana sürpriz oldu. Kendisiyle konuşmadım ama ya çok gücendi, ya kızdı. Ben de herkes gibi merak ediyorum. Muhtemelen gücendi diye düşünüyorum..’

Başkan’ın bu yorumu bana ilginç geldi.  O zaman Nejat Önder,  Ak Partiye ‘beni alın’ demiş olabilir mi..

Belki.. bu nokta henüz karanlık ama başkanın yorumu kapıyı biraz araladı..

Değişim Grubu olarak yola çıktıkları isimlerin bazılarıyla farklı düşünceler ortaya çıkınca CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ile ‘küs müsünüz’ diye sordum.. başkan böyle bir lüksleri olmadığını söyledi ve ekledi;  ‘Muharrem bey Partimizin üst düzey yöneticisidir. Küslük olmaz. Farklı düşünce olabilir. Muharrem Erkek’i, İsmet Güneşhan’ı eski başkan ve milletvekilimiz İsmail Özay ile birlikte siyasete kazandırdık. Pişman mıyım, asla. Siyasetimizde farklılıklar olabilir ama biz aynı partinin içindeyiz. Küslük olmaz..’

Konuşulmak isteyen Ülgür Gökhan üzerinden siyaset yapıyor veya ona laf sokuyor. Bu durumu nasıl yorumladığını merak ettim başkanın.. Mesela üzülüyor mu. Etkileniyor mu ?

Başkan, iftira olmadığı sürece herkesin her eleştiriyi yapma özgürlüğünün olduğunu söyledi ve ‘Şehirde aktif siyasi aktör benim. Vali var, Emniyet Müdürü var ama onlar siyasetçi değil. Geriye bir ben bir de Bülent bey kalıyor. Belediye ile ilgili bir eleştiri gelirse yanıt veririm. Sanırım bir de beni sürece dahil ederek meselenin konuşulmasını sağlamak istiyor olabilirler. Yalan yanlış eleştiri, dedikoduya üzülüyorum tabi..

Adaylığı konusunda yaşının bahane edilmesine ne diyor peki. Bu soruya yanıtını Joe Biden, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i örnek vererek ‘Yaş izafi bi kavram. 40 yaşında yaşlanabilirsin. 80 yaşında bomba gibi olabilirsin. Önemli olan akıl sağlığı. Akıl ve beden sağlığınız yerinde ise hiçbir sorun olmaz. Yeter ki Allah akıl sağlığı versin’ diyor ve şu çarpıcı açıklamayı yapıyor..

Kimse kalkıp da hırsız diyemiyor. Ona buna peşkeş çekiyor, israf yapıyor diyemiyor. Adaletsiz bi yönetim anlayışı var diyemiyor. Vatandaştan uzak diyemiyor. Ne diyecek, yaşı var. Başka Yeşil bina diyecek. İşte yeşil bina inşaatı devam ediyor. 2022 yıl sonunda bitecek. Sarıçay diyorlar. Cennet Otoparkı diyorlar. Bunların nedeni belli, biliyorsunuz. Ne yapmışız boğazımızdan bir kuruş haram mı geçirmişiz. Sarıçay’a proje hazırladık ama yatırım planına alınmadı. 3 Köyün arıtması çözüldü. Şimdi Sarıçay işi de çözüldü. Sağ olsun Bülent bey bi telefon ile durumu halletti..

2024’de aday olma konusunu sordum..

Aldığım yanıtı ‘günün koşullarına bağlı’ diye yorumlayabilirim..

Neden böyle dedim.. gel onu da başkanın kendinden dinleyelim:

Çok açık konuşacağım..

1.Önce sağlık. Akıl sağlığım ve beden sağlığım izin verirse..

2.Ailemin müsadesi olacak..

3.Kamuoyu araştırmasında birinci çıkacağım..

Bu üç şart gerçekleşirse o zaman ancak üye bazında ön seçim diyorum. Tabi bunun yanında Genel Başkanımın onayı olacak. Kendisinin adaletine güveniyorum. Yani üye bazında ön seçim şartı 4.sırada geliyor. Bunun iyi anlaşılmasını istiyorum..’

Peki..

Sağlık tamam.. aile tamam.. kamuoyu yoklamalarında da birinci çıktı ama ön seçim olmadı, Ülgür Gökhan bağımsız aday olur mu..

Sordum..

Başkanın yanıtı net oldu: ‘Hayır. Partim beni aday yapmıyorsa niye bağımsız aday olayım. Benim konumum farklı. Kimse böyle bir beklenti içine girmesin. Ben Genel Başkanıma ve örgütüme güveniyorum. Partim ve Genel Başkanım  ‘sen çekil’ dediği anda yeni adayımızın arkasında koşarım..

CHP, her dönem çalkantılı bir parti oldu. Ön kesmeler, çelme takmalar falan. 20 yıldır Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Ülgür Gökhan yerine birini yetiştirme ihtiyacı duydu mu.. Bu konuda ne diyor. Eveleyip gevelemeyelim Veliaht var mı.

Özel bir kimlik çalışmadım ama fırsat verdim. Parti içinde kimsenin önünü kesmedim, aksine yürümek isteyenlerin önünü açtım..‘

Soru şu:

Sanırım en çok merak edilen Bülent Turan’ın makam aracına binmiş olmanız. Bu olay nasıl gelişti anlatır mısınız Başkan önce güldü ve daha önce 2 kez  bir odanın toplantısında bir araya geldiklerini söyleyerek ‘bunlar dedikodu olmadı arabaya binince dedikodu patladı’ dedi..

Başkanın kendi ağzından dinleyelim..

O gün MHP’nin eski Belediye Meclis Üyesi Mustafa Doğan’ın cenazesinde karşılaştık. Yan yana cenaze namazını kıldıktan sonra kapıdan çıkarken –ya başkan bana bi şeyler ısmarla– dedi. Ben de Özgürlük parkına gidelim dedim. Öncesinde Meslek Lisesinde bi ziyaret olduğunu söyledi –Önce oraya gidelim sonra Özgürlük Parkına gideriz-dedi. Peki dedim. Ben kendi aracıma giderken kolumdan tuttu – gel benim araçla gidelim – dedi. Jülide (İskenderoğlu – Ak Parti Çanakkale Milletvekili) hanım öne oturdu biz arkada Meslek lisesine gittik, ardından Özgürlük Parkına. Sağolsun oradaki arkadaşlar sigara böreği, poğaça falan hazırlamış. Biz çayımızı içtik, böreklerimizi yedik derken, -İl Halk Kütüphanesinin açılışına gidelim- dedi. Vali bey de gelecekmiş. Açıkçası biraz da geç kaldık. Yolda giderken-bi konuşma da sen yap- dedi ama ben teşekkür ettim. Tabi biz Bülent beyin makam aracından birlikte inince meraklı gözlerde ve akıllarda sorular uçuştu..’

 Meraklısına:

Sayın okur senin aklına gelen benim de aklıma geldi..

Beraber olduğunuz süre içinde neler konuştunuz’ diyecektim ama sonradan vazgeçtim. Çok özele girmemek lazımdı ki; girmedim.. Başkan Ülgür Gökhan cephesinden durum bu. Bi gün Grup Başkan Vekili Bülent Turan’a rastlarsam bu buluşmayı ona da sorarım..

Hadi final yapalım..

Ülgür Gökhan’a Ak Partiden ‘bize gel’ teklifi geldi mi. Belki ilk kez duyacaksın ama evet geldi.

Peki bu teklif hangi şartlarda ve kim tarafından oldu. Bu konuyu da başkanın ağzından dinleyelim:

Ertuğrul Günay CHP’den ihraç edildikten sonra Ak Partiye geçti ve bakan oldu. Teklifi bana Ertuğrul Günay getirdi. Tabi kimin direktifiyle teklif getirdi onu bilmiyorum ama ben Çanakkale’de CHP’nin kurucusuyum. Kendisine teşekkür ettim ve tabi kabul etmedim. Böyle bir şeyi aklımın ucundan bile geçirmem.. bunun dışında başka kimseden teklif almadım. Zaten aklı başında biri bana böyle bi teklif ile gelmez; gelemez’

Velhasıl durum bu.. aklında vızıldayıp duran birkaç soruya yanıt bulabildiysem ne mutlu bana..

Yarına kadar kendine iyi davran bebeğim..

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST