Alçıtepe Köyü’nde yeşil gübreleme

KALEM Farkıyla...

Alçıtepe Köyü’nde yeşil gübreleme

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla Bakanlığımız bütçeli “Zeytin Bahçelerinde Yeşil Gübreleme” tarla günü Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe köyünde yapıldı.

Çok sayıda zeytin üreticisinin katıldığı tarla gününde “Zeytin Bahçelerinde Yeşil Gübreleme Projesi” ile ilgili bilgi veren Eceabat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Emre Türkmen: “Proje amacı, topraklarda çok düşük seviyede olan organik madde miktarını yükseltmektir. Ayrıca azotlu gübre kullanımının azaltılmasını sağlayarak nitrat kirliliğinin önüne geçmiş olacağız” dedi. Uygulama alanında bir konuşma yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel: “Yeşil gübreleme, toprak verimliliği açısından son derece önemli bir uygulama. Zeytin bahçelerinde bitki besleme amacı ile yeşil gübreleme uygulaması yaptırıyoruz. Yeşil gübreleme uygulaması bir baklagille, buğdaygilin karışım olarak toprağa ekilmesi ve sonrasında da çiçeklenmenin yüzde 25 başlangıcında toprağa karıştırılmasıyla organik maddenin arttırılmasına yönelik bir uygulamadır. Buradaki temel amaç, baklagillerin azotu fikse etme özelliğinden yararlanmak. Aynı zamanda organik maddeyi arttırıcı faaliyetleri yürütmektir” dedi. Daha sonra Alçıtepe Köyünde çiftçi toplantısı yapılarak Ziraat Yüksek Mühendisi Emre Türkmen tarafından, Zeytin Sineğine karşı biyoteknik mücadele yöntemleri hakkında üreticiler bilgilendirildi. Kimyasal ilaçların, zeytin sineğinin doğal düşmanı olan faydalı böcekleri de öldürdüğü, doğal dengenin bozulması ile zeytin sineğinin ilerleyen yıllarda salgın yapabileceği ve mücadelenin daha da zorlaşacağı, bu nedenle aşırı kimyasal ilaçlama yerine şişe tuzağı veya feromonlu sarı yapışkan tuzak gibi biyoteknik mücadele yöntemleri ile mücadelenin yapılması gerektiği anlatıldı. Toplantı sonunda üreticilerin soruları konu uzmanları tarafından cevaplanarak eğitim sona erdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST