‘’Allah’a şükür Çanakkale’de hepimiz özgürüz’’

KALEM Farkıyla...

‘’Allah’a şükür Çanakkale’de hepimiz özgürüz’’

Çanakkale Belediye Başkanı ve Adayı Ülgür Gökhan, “Biz kadının özgürlüğünden yanayız. İnsanlar bazen bunu garipsiyor. Ne demek özgürlük? Evet özgürüz. Allah’a şükür Çanakkale’de hepimiz özgürüz, kadınımız da özgür biz de özgürüz”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile kadınlarla kahvaltıda buluştu. Kahvaltıya; Başkan Gökhan’ın eşi Hale Gökhan’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları; Rebiye Ünüvar, Özleyiş Çetin, Handan Kenar ile kurum müdürleri, kadın dernek temsilcileri, üyeleri ve partili kadınlar katıldı. Kahvaltı sonrası günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan 8 Mart’ın aslında bir anma günü olduğunu belirterek şunları söyledi, “1857’de de kadınlara karşı farklı anlayış varmış. Çarpık düzenin içinde kadınlar hak aramaya kalkmışlar. Uzun çalışma saatlerine karşı tepkilerini göstermişler fakat o zamanki yerleşik düzenin elindeki güçler tarafından bu 129 kadın işçi katledilmiş. Bugün bir kutlama günü değildir bugün bir anma günüdür. Biz bunu yanlış telaffuz ediyoruz. Aslında hatırlıyoruz, anıyoruz. O günden bugüne bütün kadınlarımızı bu şekilde; tacize uğramış, işkence görülmüş, dövülmüş, öldürülmüş kadınlarımızı anıyoruz. Maalesef bugün de bu süreç devam ediyor. Toplumda özellikle kadına karşı çarpık anlayışlar bu çağda da ülkemizde var olmaya devam ediyor. Bu önemli bir toplumsal bir yaradır. Tam tersine kadın ve erkeğin birlikte bir yaşamın parçası olduğu gerçeğini, herkesin eşit haklara sahip olduğunu çok iyi özümsememiz gerekir. Bunun eğitimini aileden başlatıp, ondan sonra okullarımızda, hayata geçirilerek bütün yaşam sürecimizde bunu bu şekliyle uygulamamız gerekir” dedi

KADIN ÇALIŞSIN, ÇALIŞMASIN EMEKÇİDİR

Biz Çanakkale’de demokrasiye inanmış insanlar olarak özellikle cumhuriyetin değerlerini birlikte korumaya inanmış ve birlikte bunun mücadelesini veren insanlar olarak bu kentte; kadının özgürlüğüne, haklarına bütün olumsuzluklara karşı birlikte karşı koymaya alışığız. Biz kadının özgürlüğünden yanayız. İnsanlar bazen bunu garipsiyor. Ne demek özgürlük? Evet özgürüz. Allah’a şükür Çanakkale’de hepimiz özgürüz, kadınımız da özgür biz de özgürüz. Bizim endişemiz şu; bu özgürlüğü kaybetmemiz için bilinçlenmiş olmamız önemli. Çünkü bunu maalesef ülkemizin başka yerlerinde görüyoruz. Hava karardı mı kadın sokağa çıkamıyor. Bunlar özgürlüğü kaybettiğin zaman bunun kıymeti anlaşılıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Onun için diyoruz ki; arkadaşlar, kadınlar, gençler özgürlüğümüze sahip çıkalım. Birleşelim, bütünleşelim birbirimize destek olalım. Sözde dindar geçinen kesimdeki bir takım meczuplar kadınlara yönelik, o çarpık düşüncelerini ortaya koyuyor. Kimse de bunlara doğru düzgün dur demiyor. Enteresan. Bizi yönetenler bir şey söylemiyor. ‘Ne diyorsun kardeşim sen?’ diyen yok. Biz diyoruz ki kadın her aşamada çalışsın çalışmasın emekçidir” dedi.

Ardından Başkan Gökhan engelliler aracını 7 yıl boyunca kullanarak emekli olanbelediye personeli Nezihat Kuşçu’ya plaket takdim etti.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST