Ambalaj atıklarından ekonomiye 2,5 milyar katkı

KALEM Farkıyla...

Ambalaj atıklarından ekonomiye 2,5 milyar katkı

Ambalaj atıklarından ekonomiye 2,5 milyar katkı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, 2020 yılında ülke genelinde 1 milyon 836 bin 279 ton kağıt karton, plastik, cam ve metalden oluşan ambalaj atığı toplandığını açıkladı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında ülke genelinde 1 milyon 836 bin 279 ton kağıt karton, plastik, cam ve metalden oluşan ambalaj atığı toplandı.
Toplanan ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile milyonlarca ağacın kesilmesi önlendi; milyonlarca varil petrol tüketiminin önüne geçildi; milyarlarca kilowatt saat enerji, milyonlarca metreküp su ve sera gazı ile binlerce ton hammadde tasarrufu sağlandı. Yine geri dönüşüm ile 290 milyon 132 bin TL düzenli depolama maliyetleri tasarrufu ve 146 milyon 902 bin TL toplama ve taşıma maliyeti tasarrufu sağlandı.
Toplamda ambalaj atıklarının ekonomiye katkısı ise 2 milyar 625 milyon 774 bin TL oldu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST