“Anayasal düzeni çiğnemiş olurlar”

KALEM Farkıyla...

“Anayasal düzeni çiğnemiş olurlar”

“Anayasal düzeni çiğnemiş olurlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Cumhur İttifakı’nın üzerinde çalıştığı yeni Anayasa’da ilk 4 maddenin değiştirilme ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Erkek, “Anayasal düzeni çiğnemiş olurlar” yorumunu yaptı.

Sözcü’nün haberine göre; Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Anayasa’nın ilk 4 maddesinde değişiklik mümkün olur mu, bunun yolu mu açılıyor?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“Yapamazlar. Anayasa’ya göre ilk dört maddenin değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Parlamentoda 360 oyları mı var veya 400 oyları mı var? Referanduma gidemezler çünkü gitmeleri için 360 oya, parlamentoda kabul ettirmek için 400 oya ihtiyaçları var, nasıl yapabilecekler? Kaldı ki bunu bulsalar da bu şart Anayasa’nın ilk 4 maddesi için değil, o teklif dahi edilemez. Açıkça Anayasal düzeni çiğnemiş olurlar. Bir de şöyle bir durum var, zaten o kadar yanlış bir yolda ilerliyorlar ki Türkiye’yi tek adam sistemiyle uçuruma sürüklediler, şimdi tek adam sistemine yani ‘patronlu başkanlık’ dediğimiz bu sisteme dayanan bir anayasayı kendi mutfaklarında hazırlıyorlar. Anayasa, bir siyasi partinin mutfağında hazırlanamaz, anayasa bir barış belgesidir, toplumsal uzlaşma ile hazırlanır; tüm partiler, üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, barolar ve toplumun birçok kesimiyle hazırlanır. Kapsamlı bir anayasa yapacaksanız ‘yasama ve yürütmeyi’ yazarken bunların nasıl oluşacağına karar vermek için önce hükümet sistemini belirlemeniz gerekiyor, yargıyı söylemiyorum, yargı ne olursa olsun bağımsız olmak zorundadır.”

“Bir hayal dünyasında yaşıyorlar”
“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de millet Meclis’i seçiyor, hükümet Meclis’e karşı sorumlu oluyor. Mevcut sistemde hükümet dediğiniz tek kişi; Cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı da aynı zamanda parti başkanı. Yani parti başkanı hem devleti yönetiyor hem hükümeti yönetiyor, böyle bir ucube sistem. Bu sistemin devamını istiyorlar. Bu sisteme millet evet demiyor. Kamuoyu araştırmaları ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ denen patronlu başkanlık sistemine hayır diyor. Neredeyse oran yüzde 70’lere vardı. Milletin de onaylamadığı bir şeyi nasıl yapabilirsiniz? Kaldı ki parlamentoda da böyle bir gücünüz yok. Bir hayal dünyasında yaşıyorlar. Biz, Cumhur İttifakı dışındaki tüm partiler ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ diyoruz. Millet İttifakı dışındaki Gelecek Partisi, Deva Partisi, HDP, onlar da aynı sistemi istiyor. Yani, Cumhur İttifakı dışındaki tüm siyasi partiler istenen demokratik sistem konusunda hemfikir. Cumhur İttifakı’nın bunu yapması mümkün değil, yine bir kandırma, aldatma projesi herhalde!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST