“Ankara tut diyor Çanakkale yutuyor”

KALEM Farkıyla...

“Ankara tut diyor Çanakkale yutuyor”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ocak ayı meclis toplantısı dün yapıldı. Toplantıda konuşan ÇTSO Başkanı Semizoğlu, “Evet Ankara’da bir an evvel toparlanma için bazı kararlar alınıyor. Birçoğu da güzel kararlar ama yerelde bunun uygulaması, ‘Ankara tut diyor, Çanakkale yutuyor” dedi.

ÇTSO aylık meclis toplantısı dün ÇTSO meclis salonunda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını ÇTSO Meclis Başkanı Turgay Kılıç yaptı. Kılıç konuşmasında şunları söyledi, “İş dünyası için zorlu geçen bir yılı geride bıraktık. Özelikle inşaat sektöründe daralmalar gıda sektöründe de etkisini gösterdi. 2020 yılını ilk günlerinde biraz olsun nefes aldığımız hissediyoruz. Daha iyi bir nefes almak istediğimiz devlet büyüklerimizden istiyoruz. Dış baskılar, ekonomik yaptırımlar, Euro, Dolar kurunun ve benzin fiyatlarının sürekli artması nedeniyle işlerimizi dikkatli kontrol ederek yapmalıyız. 2020 yılında Çanakkale’miz için odamız olarak ciddi çalışmalara adım atacağımızı düşünüyorum. Oda yönetimimiz birçok firmalarımızı ziyaret etti. Bu süreçte 2020 yılında da bu tarz ziyaretlerin devam edeceğini umuyorum. Yunanistan Bulgaristan ve Romanya ile ilişkilerin iyi olması turizmde özellikle ciddi ivme geliştireceğimizi düşünüyorum” dedi.

SİNERJİ TOPLANTILARI BAŞLATACAĞIZ
Ardından ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu açıklamalarda bulundu. Semizoğlu geçtiğimiz ayın kısa bir özetini geçerek yapılan etkinlikler ve ziyaretler hakkında bilgi verdi. Semizoğlu, İlimizdeki başlıca sivil toplum örgütleri ile birlikte daha sonra mecliste grubu bulunsun il başkanları ile sinerji toplantısını başlatacağız” dedi. Semizoğlu açıklamalarının devamında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Çanakkale’ye gelmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, toplantıya katılan çoğu kişinin sorunlarının 15 dakikada çözüldüğünü ve katılımcıların oldukça şanslı olduğunu ifade etti. Semizoğlu açıklamasının devamında, “Sayın Bakanıma bürokrasiden yakındım. Evet Ankara’da bir an evvel toparlanma için bazı kararlar alınıyor. Birçoğu da güzel kararlar ama yerelde bunun uygulaması, ‘Ankara tut diyor, Çanakkale yutuyor’ konuşmamda yer verdim” dedi.

ASIL KONUŞULMASI GEREKEN ASGARİ ÜCRETİNİN VERGİ YÜKÜDÜR
Semizoğlu ardından sözlerini şöyle sürdürdü, “3 ay önceki toplantıda TOBB’a meslek komiteleri listesini istememizi rağmen 3 ayda 61 tane sektör meclisinin kimlerden oluştuğunu odamıza iletememiş durumda. Hazır mıyız? Ben hazır olmadığımız düşünüyorum sayısal takograf kişilerin verilen korunması kanunu gibi kimsenin ne olduğunu bilmediği kanunlarla 1 Ocak 2020’den itibaren bazı kanunlara tabi olacaktık. Çok şükür ki bunlar ertelendi. Gecikme zammı oranları aylık 1.6’ya düşürüldü iyi haber. Üst kuruluş olan TOBB’a en büyük sorumlu olarak bulunuyor. Sorun bizim üst grubumuzda. 3 aydır sektör meclisinin listesini alamadım. Yeni asgari ücret belirlendi. Asgari ücretin çalışanlarımızın ihtiyacını karşılamadığını farkındayız. Konu vergi kısmı. İşveren de dertli çalışan da dertli. İşverenin maliyetlerini çok iyi ayarlaması gerekiyor. Asıl konuşulması gereken asgari ücretinin vergi yüküdür” dedi. Semizoğlu, “Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi ile paylaşımlarımız devam edecek. Zor bir yılı geri de bıraktık daha da kenetlenmemiz gereken bir yıl olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST