Antep fıstığı işleme ve paketleme tesisi kurulacak

KALEM Farkıyla...

Antep fıstığı işleme ve paketleme tesisi kurulacak

Antep fıstığı işleme ve paketleme tesisi kurulacak

Ayvacık’ta Antep fıstığı yetiştiriciliğini geliştirmek için işleme ve paketleme tesisi kurulacak.

Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Ekici ile birlikte Şap Köyünü ziyaret etti. Şap Köyünde Antep fıstığı İşleme ve Paketleme Tesisi kurulumu yapılacak olan bölgede incelemelerde bulunan Kaymakam Eker Köy Muhtarı Nevzat Kaptan’dan bilgi aldı.
Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi desteği, Ayvacık Kaymakamlığı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı İş birliğince İlçemize bağlı Şap Köyünde Antepfıstığı İşleme ve Paketleme Tesisi kurulumu sözleşmesi imzalandı, tesisin hasat öncesi tamamlanması planlanıyor.
Ayvacık Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “İlçede Antep fıstığı yetiştiriciliğini geliştirmek için örnek bahçeler oluşturulması, yabani ağaçların aşılanması konusunda da çalışmalar başlatılmıştır.
Bölgemizde 4650 dekar alanında ortalama 500 ton Antepfıstığı yetiştiriciliği yapan sekiz köyümüz bulanmaktadır. Üreticilerimiz ürünlerini toplayarak işlenmeden düşük fiyat ile toptan satışını yaparken kurulacak olan Antepfıstığı İşleme ve Paketleme Tesisi ile ürünlerini işleyerek daha yüksek fiyata satma fırsatı bulacaklardır. Antep fıstığının ekonomik değerinin yüksek olması, üreticilerimizin yüksek miktarda gelir elde etmelerini de sağlayacaktır. Kaymakamımız projenin hazırlanmasında özverili çalışmaları nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerine teşekkür ederek ilçemize hayırlı olması temennisinde bulundu” denildi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST