Apollon Tapınağı’nı Fareler Bastı!

Galeri

KALEM Farkıyla...

Apollon Tapınağı’nı Fareler Bastı!

Apollon Tapınağı’nı Fareler Bastı!

Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde bulunan Apollon Smintheus Kutsal Alanı’nda, 73 adet minyatür heykeli yapılan fareler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 73 adet fare heykelinden, 100 adet daha yaptırılacak.

Kutsal alan ismini Apollon’un Smintheus yani; Farelerin Efendisi Apollon sıfatından alır. Tanrı Apollon kimi zaman fare ile kötüleri cezalandırırken kimi zamanda çiftçileri zarardan korumak için fareleri okları ile öldürür.

Apollon Smintheus Tapınağı İ.Ö. 150 civarında pseudo-dipteros tarzında inşa edilen bir İon tapınağıdır. Tapınağın tasarımında Helenistik dönemin ünlü Anadolulu mimari Hermogenes’in etkisi yoğun bir şekilde izlenmektedir. Tapınak sırasıyla: pronaos, naos ve bir İon tapınağı olmasına rağmen ; opisthodomos ’dan oluşmaktadır.

Tapınağın inşasında malzeme olarak üç farklı taş kullanılmıştır. Bunlar; Yapının temelinde kullanılan ve bölgeye özgü olan ‘volkanik tüf taşı’ ve üzerine andezit bloklar, üçüncü malzeme ise; temelin üzerindeki mimari ögelerinin tamamını oluşturan “mermer” dir. Tapınağın restorasyonu yapılarak bir kısmı ayağa kaldırılmıştır.

Kazı – restorasyon çalışmaları ve Kutsal Alan hakkında daha detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Gidip görmek isteyenler ise bu güzel kutsal alanı; Çanakkale, Ayvacık’ta Gülpınar Beldesinde bulabilirler..

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST