“Araştırma üniversitesi olmayı rüyanızda görürsünüz”

KALEM Farkıyla...

“Araştırma üniversitesi olmayı rüyanızda görürsünüz”

“Araştırma üniversitesi olmayı rüyanızda görürsünüz”

Eğitim İş Çanakkale Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mantaş ÇOMÜ akademik yılı açılışında semazenli ve ilahili açılışı eleştirerek “Tekke ve cemaatlerle araştırma üniversitesi olmayı rüyanızda görürsünüz” dedi.

Geçtiğimiz hafta ÇOMÜ’nün akademik yılı açılışının zikir ayini ve sema gösterileri ile yapılması bazı kesimler tarafından tepkilere yol açmıştı. Konu ile ilgili bir tepki de Eğitim İş’ten geldi. Başkan Ahmet Mantaş açıklamalarda bulunarak ÇOMÜ’nün araştırma üniversitesi yolundan uzaklaşarak “İslami Bilimler Üniversitesi olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Mantal açıklamasının devamında, “Yakın zamanda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) üst yönetim kadrosu rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ın öncülüğünde basının karşısına çıkarak ÇOMÜ’nün bir ‘’Araştırma üniversitesi’’ olma yolunda ciddi çalışmalar yaptığını açıklamıştır. ÇOMÜ 2019-2020 akademik yılı açılış törenlerinde yaşananlar gösteriyor ki ‘’Araştırma üniversitesi’’ olma yolunda değil, ne yazı ki ‘’İslami bilimler üniversitesi’’ olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.

GİRİŞ KAPISI AÇILIŞI TARİHE GEÇMİŞTİR

Zikir ayinli, sema gösterili akademik yıl açılış töreni öncesinde de şehrin bürokratlarına kapı açtırıldığına dikkat çeken Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, “Türkiye ve dünya üniversiteleri arasında önemli bir yer edinebilme iddiasında olan ÇOMÜ’nün akademik açılış töreninde belki de dünyada ilk kez bir üniversitenin giriş kapısını törenlerle açarak bir ilke de imza atmıştır” dedi.

HALVETİYYE TARİKATININ KARABAŞ-İ VELİ TEKKESİNİN ŞEYHİ SIKLIKLA ÇOMÜ’YE GELİYOR

Mantaş açıklamalarının devamında, “ÇOMÜ akademik yılı açılış törenlerinde semazen, zikir ve bir bölüm sekreteri tarafından okunan ilahiler ile ‘din ağırlıklı bir anlayışımız var’, mesajı verilerek, resmen açılış töreninin Bursa’daki “Karabaş-i Veli Tekkesi” müritlerini organize ettiği ortaya çıkmıştır” dedi.  Mantaş ayrıca akademik yıl açılış töreninde zikir ayini ve sema gösterisi organizasyonunu da gerçekleştiren Halvetiyye Tarikatının Karabaş-i Veli Tekkesinin şeyhinin sıklıkla ÇOMÜ’ye geldiği ve yönetim kadroları ile ilişkileri olduğunu iddia etti. Mantaş, “Karabaş-i Veli Tekkesinin Şeyhinin sık sık ÇOMÜ ‘ye geldiği ve ÇOMÜ de birçok yönetim kadroları ile ilişkilerinin olduğu birçok idari ve akademik personelin kendisini tekkenin müridi olarak tanımladığı bilinmektedir. Tekke müridi bir danışman akademisyen aracılığıyla öğrenci toplulukları üzerinden dinselleşme ve tekkeye mürit kazandırma çalışmaları yapılarak öğrenciler ve çocuklar da bu organizasyonda kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELER BİLİM MERKEZİDİR

Eğitim iş Çanakkale şubesi Ahmet Mantaş açıklamalarının devamında; “Eğitim iş Çanakkale şubesi olarak ÇOMÜ ile ilgili eksik yanlış ve hukuksuzlukları defalarca belirterek gerek basın yoluyla ve gerekse ÇOMÜ üst yönetimi ile görüşerek iletmiştik. Eğitim İş olarak yine uyarıyoruz üniversiteler bilim merkezleridir. Bilimden uzaklaştıkça dogmatik ve dinsel yapıların insafına mahkum olursunuz. Tekke ve cemaatlerle ilahiler, zikirler söyleyerek ve semahlar dönerek ‘’Araştırma üniversitesi’’ olmayı ancak hayallerinizde görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST