Arslan, “Çanakkale CHP’de kadının adı yok”

KALEM Farkıyla...

Arslan, “Çanakkale CHP’de kadının adı yok”

Arslan, “Çanakkale CHP’de kadının adı yok”

Eleştirileri nedeni ile partiden ihracı istenen, ardından kendi isteği ile istifa eden ÇOMÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Cumhur Arslan “Çanakkale CHP’de kadının adı yok” diyerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

ÇOMÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Cumhur Arslan’ın CHP’ye yönelik eleştirileri devam ediyor. Arslan son olarak Çanakkale CHP’de kadına siyasal süreçte az yer ayrıldığını belirterek şunları söyledi, “Acı ama gerçek. Çanakkale’de kadının CHP siyasal sürecinde adı yok. Söylem, nutuk, hikaye çok gerçek ise yok. Şöyle: İslamcı-Muhafazakâr olarak tanımlanan AKP Çanakkale’de kadın il başkanı çıkardı: Yeşim Karadağ. Çanakkale’de kadın milletvekili çıkardı: Jülide İskenderoğlu. Peki CHP… CHP’de son otuz yılda tek kadın yok, ne belediye, ne il, ne de ilçe yönetimlerinde, utanmasalar Kadın Kolları başkanlığına da erkek atayacaklar. Çan İlçe başkanı kadın adaydı, onu attılar. Başka da yok zaten… Otuz yıldır kadınlar ev ev mahalle mahalle geziyor örgüt binalarında akşama kadar çalışıyor, ama beyefendi erkeklerde milletvekili, yönetici vs oluyorlar. Sorsan bunlar kadar demokrat, bunlar kadar kadın haklarına duyarlı kimseler de yok… Hepsi hikâye… Son otuz yıl Çanakkale: İsmail Özay Ülgür Gökhan Muharrem Erkek Remzi Yiğit İsmet Güneşhan Serdar Soydan Ahmet Küçük Nejat Önder Ali Sarıbaş, Hamza Karagöz, Bülent Öz… Hepsi erkekler siyasette. Son otuz yıl CHP erkeklerden ibaret. Üstelik milletvekilliği adaylığı içinde örgütte emek vermiş birini değil, yine kendi istedikleri kadını nezaketen 4. sıraya yazdılar. Kadını örgütte hiç kimse duymamış, kamuoyu da tanımıyor. Bunların kadın hakları, kadına verdikleri değer de bu. Sonra, bir kadın aktif-güçlü bir kişilik olarak rol aldı. Kadın 24 saat çalışıp, gece gündüz seçmenlere ulaşıp beyefendilerin milletvekili, yönetici vs seçilmesinde de katkı sundu. Sade, yalın, gösterişten uzak bir tutumla hayatın içinde yer aldı. Tam durum bu: Otuz yılda bir tane kadın “güçlü” figür olarak çıktı. Rebiye Ünüvar sahada-seçmende karşılık buldu, toplumu örgütledi, motive etti. Erkeklerin aklı belleği dünyaları allak bullak oldu. Rebiye Ünüvar da sonra tarumar oldular, perişanlıkları görünür oldu. Birbirine düştüler, oyunlar, yalanlar, her türlü birbirlerinin kuyusunu kazmalar, fermuar açmalar filan… Resmen mantık ve sağduyularını yitirdiler. Kadınlar her seçim dönemi çalışsın sabahtan akşama kadar, her seçim dönemi parti binalarında olağanüstü mücadele etsinler, ev ev gezsinler, gecesi gündüzü için CHP iktidar olsun diye çalışsınlar, ama bir kadın yönetici, il başkanı, ilçe başkanı, milletvekili adayı olmasın. CHP Çanakkale erkek partisi… Orada kadına yer yok. Erkekler önde kadınlar arkada… CHP’nin geleceğini Çanakkale’de kadınlar belirleyecek, ya çıkacaklar masaya yumruğu vuracaklar ya da geri çekilip sahneyi erkeklere bırakacaklar, buyurun çalışın diyecekler… Hodri meydan diyecekler”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST