“Artık yeter, geçinmek istiyoruz!” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Artık yeter, geçinmek istiyoruz!” (videolu haber)

DİSK/Genel-İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, yükselen kurlar ve hayat pahalılığıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kurların yükselmesiyle pek çok tüketim kalemine zam gelmesi ve hayat pahalılığıyla alakalı bir basın açıklaması düzenleyen DİSK/Genel-İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, “Artık yeter, geçinmek istiyoruz. İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. 1 Ekimden beri geçinmemiz için alınması gereken önlemleri işyeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adın, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında karakışa girerken, geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz. Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize yanıt verilmedi. Üstüne üstlük yaşadığımız döviz kriziyle, geçinmek giderek daha da imkansız hale geliyor. Ülkeyi yönetenler ‘Dövizden size ne’ diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin. Biz Türk lirası kazanıyoruz ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Ayrıcalıklı üç beş müthait şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz arttıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor.” ifadelerini kullandı.
“TÜRK LİRASININ DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİ POLİTİKASINDAN VAZGEÇİLMELİ”
Ülkeyi yönetenlerin Türk lirasını değersizleştirme politikası güttüklerini itiraf ettiklerini belirten Ceylan, “ Ülkeyi yönetenler, Türk lirasının değer kaybetmesiyle övünüp, buna ‘Kurtuluş Savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe, bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Asgari ücretin Avrupa’da en düşük olduğu ikinci ülke Arnavutluk’tan sonra Türkiye’ydi. Ama ekonominin kitabını yazanlar, bu unvanı da kimseye kaptırmadılar. Türk lirasının hızla değer kaybetmesiyle, Avrupa’nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye’de. Türk lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak diyorlar. Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda, kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. Türk lirasını ucuzlatarak işçi sınıfını yoksullaştırarak, rekabet gücü kazanmaya, yabancı sermaye çekmeye çalıştığını kendi ağzıyla itiraf eden bir iktidarı uyarmak görevimizdir. Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak, yurtseverliğin gereğidir. Türk lirasının ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. Türk lirasının değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar, asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST