“Asıl tehlike kaya düşmesi değil depremdir”

KALEM Farkıyla...

“Asıl tehlike kaya düşmesi değil depremdir”

“Asıl tehlike kaya düşmesi değil depremdir”

Assos Antik Liman’da gerçekleştirilen kaya ıslah çalışmalarına tepkiler artıyor. Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı ve Doğal Sit Alanı olan bölgedeki çalışmaların ekolojik yapıya tehdit oluşturduğu gibi fay hatlarına da zarar verebileceği öne sürüldü.
Milliyet Gazetesinin haberine göre; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Assos Antik Liman’daki hafriyat çalışmalarının, volkanik yapıya zarar verebileceğini söyledi. Yaltırak, “Yapılan işlemin boyutuna bakınca kaya yuvarlanması ile ilgisi olmadığı çok açık. Bölgede büyük deprem üretecek fay kuşağı var. Büyük deprem olduğunda antik limandaki yığma taş evlerin denizle buluşma riski var. Assos’taki asıl tehlike kaya düşmesi değil depremdir” ifadelerini kullandı.
“KAYA YUVARLANMASIYLA İLGİLİ OLMADIĞI ÇOK AÇIK”
Prof. Dr. Cenk Yaltırak ayrıca yapılan çalışmanın ekolojik yapının tamamen zarar görmesine neden olabileceğini belirterek, “Görüntülerden üst kısmın seyir terası olacak şekilde yapılandırıldığı anlaşılıyor. Volkanik kayalara bu denli müdahaleler ekolojik yapının tümden zarar görmesine neden olur. Volkanik kayaların olduğu yüzeyi açtığınızda söz konusu kaya ve taş parçalarında tekrar ayrışmaya maruz kalabilir. Assos Antik Liman üzerindeki volkanik kaya yapısı ve antik sit alanı tahrip edilmiştir. Oysaki riskli bölümlerin önüne bölgedeki taşlardan doğal görünümlü istinat duvarı ve çelik teller çekilebilirdi. Yapılan işlemin boyutuna bakınca kaya yuvarlanması ile ilgisi olmadığı çok açık. Bölgede büyük deprem üretecek fay kuşağı var. Büyük deprem olduğunda antik limandaki yığma taş evlerin denizle buluşma riski var. Assos’taki asıl tehlike kaya düşmesi değil depremdir” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST