Assos ve iklim için buluştular (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Assos ve iklim için buluştular (videolu haber)

Bugün Kazdağları Ekoloji Platformu, Assos Antik Liman’daki kaya ıslah çalışmaları ve küresel iklim krizi için bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı.
Kazdağları Ekoloji Platformu, bugün saat 17.00’da Çanakkale Valiliğine, Assos Antik Liman’da yapılan kaya ıslah çalışmalarının incelenmesi ve durdurulması için dilekçe verdi. Dilekçenin ardından, tüm dünyada ve Türkiye’de eş zamanlı gerçekleşen Küresel İklim Grevi kapsamında bir basın açıklaması yapıldı. Küresel iklim krizinin önemi ve aciliyetine değinen platform sözcüsü Av. Burcu Özaydın, Assos Antik Liman’daki kaya ıslah çalışmalarının durdurulması çağrısında bulundu.
PARİS ANTLAŞMASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21 Eylül’deki Paris Antlaşması’nın imzalanacağına dair beyanını hatırlatan Özaydın, “Bu önemli gelişmeyi ekoloji mücadelemizin bir sonucu olarak değerlendiriyor ve Paris İklim Antlaşmasının onaylanması ve uygulanmasının takipçisi olacağımızı, ekoloji mücadelemizi her alanda daha da büyüterek sürdüreceğimizi bildiriyoruz.” İfadelerini kullandı.
“HALKIN VE GEZEGENİN ÖNCELİKLİ OLDUĞU GELECEK İÇİN MÜCADELE”
Yerel ve küresel düzeyde yaşamı savunmaya devam edeceklerini vurgulayan platform, İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in öncülüğünü ettiği ve Küresel İklim Grevini örgütleyen “Gelecek İçin Cumalar” oluşumunun şu açıklamasıyla basın açıklamasını sonlandırdı: “Kitlelere katılmanın ve çevre savunucularıyla işçilerin öncülüğünde ilerlemenin zamanı çoktan geldi. Krizlerden en fazla etkilenen halklara ve bölgelere (MAPA) en zengin elitlerin verdiği tarihî zararların tazmin edilmesi, Küresel Kuzey ülkelerinde köklü salım kısıtlamalarına gidilmesi, aşı eşitliği, borçların iptali, iklim finansmanı, yapılması gerekenlerin sadece başta gelenleri. Kimsenin geride bırakılmayacağı adil bir gelecek için mücadeleyi birlikte yürüteceğiz. Kolektif eylemin tarihsel zaferleri, gençliğin herkes için daha iyi bir gelecek, çok sektörlü, kuşaklararası mücadeleyle birlikte hareket etmesi ihtiyacının zorunlu olduğunu ispat etti. Halkın ve gezegenin öncelikli olduğu gelecek için mücadele.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST