Assos’ta minimal köy hayatı: Sazlı…

KALEM Farkıyla...

Assos’ta minimal köy hayatı: Sazlı…

Assos’ta minimal köy hayatı: Sazlı…

Çanakkale ve civar illerde yaşayan vatandaşların, hafta sonları şehrin gürültüsünden kaçmak için tercih ettikleri uğrak duraklardan biri de Assos… Bir yanı deniz bir yanı yemyeşil ormanlar içinde yer alan Assos’un gözde köyleri arasında yer alan Sazlı’da da durum farklı değil.
Bizler de geçtiğimiz gün taş evleri, temiz havası, çiftlikleri ile minimal köy yaşantısının hayat bulduğu Sazlıköy’deydik. Bu sevimli köyden objektiflerimize öyle sıcak kareler yansıdı ki… İlk izlenimlerimiz köyde tatilcilerden daha çok ‘kedi popülasyonu’ olduğu yönünde. Zira pek çok tatilci, yazları geldiği evlerinde bu sevimli canları oldukça besliyor. Sonra ise biraz daha üzücü bir hikaye… Öyle ki, yazlık önlerinde kedi maması ile beslenmeye alışan bu canlar yazlıkçıların bölgeden ayrılması ile aç kalmaya başlıyor. Bölgede daimi olarak yaşayan vatandaşların verdiği bilgiye göre; ‘sonrasında içine ekmek doğranmış çorbayı yemek istemiyorlar.’
Sadece kediler değil elbette, Sazlı’da her hayvandan ne ararsanız bol bol var. Yol boyunca karşımıza ‘at taşıyıcı arabalar’ çıkıyor. Bölgeye yoğun şekilde binek hayvanı akımı var. At ve eşeklerle sık sık karşılaşabileceğiniz Sazlı’da keçiler de köy halkı nüfusunu geçmiş durumda. Keçi çiftlerinin fazlalığı sebebiyle her köşe başında karşınıza keçi çıkabilir!
Her şey bir yana Sazlı’nın manzarası dahi bir hafta sonunu burada geçirmek için başlı başına yeterli. Köyün neredeyse her evinden deniz görünüyor. Hem de öyle ucundan falan değil, bildiğiniz balkonuna oturup sefasını süreceğiniz cinsten…
Böylece bizlere de bu güzel pazar gününden, balkonlarda yudumladığımız çayları düşünerek hatırlayacağımız gülümseten kareler kalmış oluyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST