Avukatlar Günü kutlandı

KALEM Farkıyla...

Avukatlar Günü kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan ve Avukatlar tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk sunumunun ardından saygı ve duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Törene, Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın yanı sıra Belediye Başkan Vekili Av. Hüdai Erdal Gezen ve çok sayıda avukatın katılımıyla gerçekleşti. Çelenk sunumunun ardından Başkan Av. Bülent Şarlan’ın konuşmasıyla tören sona erdi.

“OMUZ OMUZA MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Burada Avukatlar günü ile ilgili bir açıklama yapan Baro Başkanı Bülent Şarlan; “ Her 5 Nisan da olduğu gibi mesleki sorunlarımızla yine baş başayız.Yaşadığımız bunca güçlüğe rağmen var gücümüzle çalışmaya, omuz omuza mücadele etmeye devam ediyoruz. Öncelikle çözülemeyen sorunlarımıza çözüm arıyoruz. Bu sebeple sorunlarımızın bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Avukatların yargılama içerisinde daha etkin rol oynamasını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Avukatların görevlerini icra ederken karşılaştıkları sorunların çözülmesini bekliyoruz. Avukatın dosya incelemesi önündeki kısıtlamaların kaldırılmasını talep ediyoruz. CMK Ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz.Kamuda ve özel sektörde daha fazla Avukat istihdamı sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. Kamu Avukatlarımızın özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istiyoruz. Avukatlık hizmetlerinden lüksmüş gibi alınan %18 KDV’nin kaldırılmasını bekliyoruz. Avukatlık kimliğinin, resmi belge olarak tüm kurumlarda geçerli olmalısı için yasal düzenlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Uzlaştırma ve Arabuluculuk kurumlarının mesleğimizi etkileyen olumsuzluklarını biliyoruz. Bu aşamada isteğimiz;Uzlaştırmacılar da sadece Hukuk Fakültesi mezunu olma zorunluluğunun getirilmesi, Arabuluculuk görüşmelerinde ise zorunlu taraf vekilliğinin getirilmesidir. Elbette, daha birçok sorunumuz bulunmaktadır. Savunmanın sorunlarının; savunmaya saygı duyularak çözülmesi en büyük temennimizdir. Görüldüğü gibi Avukat sayısında üç yılda 30.000 artış olmuştur. 4 yıl içinde Hukuk öğrencilerinden 80.000’inin Avukat olacağı öngörülmektedir. Yani 4 yıl sonra ülkemizde Avukat sayısı, 200.000’lerin üzerine çıkacaktır. Avukat sayısının hızla artıyor oluşu mesleğimiz açısından düşündürücüdür. Bu sebeple artık yeni Hukuk Fakülteleri açılmamalı, Fakültelerdeki kontenjanlar sınırlandırılmalı, Acilen, Avukatlık mesleğine girişte sınav mutlaka getirilmelidir” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST