Avukatlardan oturma eylemi “Hangi koşulda ve şartta olursa olsun ayrışmak istemiyoruz!” (Video Haber)

KALEM Farkıyla...

Avukatlardan oturma eylemi “Hangi koşulda ve şartta olursa olsun ayrışmak istemiyoruz!” (Video Haber)

Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen çoklu baro yasa tasarısına karşı Ankara’da bulunan Baro Başkanlarına destek olmak amacıyla, Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri ve avukatlar, bugün saat 15:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada; “Hangi koşulda ve şartta olursa olsun ayrışmak istemiyoruz! Mesleğimize dair öncelikli olan söz hakkımız bizlere verilene kadar buradayız, hep birlikteyiz!” denildi. Gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından avukatlar,saat 18:00’a kadar sürecek olan oturma eylemini başlattı.

TBMM Adalet Komisyonunda hazırlanan ve kamuoyunda ‘çoklu baro düzenlemesi’ olarak bilinen, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifine karşı, Çanakkale dahil 56 ilin Baro başkanı Ankara’da bulunuyor. Bugün Baro başkanları tarafından yapılması planlanan miting, pandemi gerekçesiyle Ankara Valiliği kararıyla iptal edildi. Çanakkale Barosu avukatları, bugün saat 15:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek Ankara’da bulunan meslektaşları, baro başkanlarına destek olmak amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdiler, ardından ise oturma eyleminde bulundular.

Basın açıklamasını okuyan Çanakkale Barosu Başkan Yardımcısı İbrahim Cem Erbil şunları söyledi; “Kamuoyu ve vatandaşlar tarafından Ankara’da ‘çoklu baro’ yasa tasarısı sürecinde yaşananların paylaşılması için tekrar bilgilendirme yapılması zorunluluğumuz doğmuştur. Bugün saat 16:00’da Ankara Anıtpark’ta yapılması planlanan büyük miting, Ankara Valiliği’nin kararı ile iptal edilmiştir. Bu gelişmenin ardından aralarında başkanımız Av. Bülent Şarlan’ın da bulunduğu 30’u aşkın baro başkanı, kanundan kaynaklanan haklı taleplerini yasal zeminde dile getirmek istemelerine rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Adalet Komisyonu görüşmelerine alınmamışlardır. Bu süreç halen devam etmekte ve baro Başkanları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bahçesinde bekletilmektedirler. Baroları ilgilendirmesine rağmen baro başkanlarının alınmadığı Adalet Komisyonu’nda görüşülen çoklu baro yasa tasarısıyla meslek örgütlerimizin sahip olduğu kamusal yetki paylaştırılarak içinin boşaltılması, bir ilde kurulacak birden fazla baro ile avukatların bölünüp, ayrıştırılıp etkisizleştirilmeye uğraşıldığı ve siyasi iktidarın etkisinde bırakılmaya çalışıldığını bilin. Bu düzenlemeye 80 baro ve 147 bin avukat olarak tam bir mutabakat ve birliktelikle karşı çıkıyoruz. Türk yargısının kendi içinde birçok sıkıntısı varken; bu garabet düzenleme ile yargıya güven daha da azalacak, meslektaşlar A Barosu mensubu – B Barosu mensubu diye siyasi, ideolojik ve dinen ayrışacaktır. Bu ayrışma hakimleri ve vatandaşları da bölecektir. Pandemi döneminde bizler; Mezun sayımızın fazlalığını, Kalitesiz hukuk eğitimini, Avukatların geçim sorunları, Hakim stajyerleri ve savcı stajyerleri gibi ücret alamayıp sigortalı olamayan stajyer avukatların sorunlarını, Angarya noktasında tutulan CMK ücretlerini, Arabuluculuk görüşmelerinde zorunlu taraf vekilliğini, Uzun yargılama sürelerini, Hakim teminatı ve bağımsızlığını konuşmak istiyoruz. 80 Baro Başkanımızın ve 147.000 avukatın dinlenmesini istiyoruz. Her şeyden önemlisi kendi kaderimizi kendimiz çizmek istiyoruz! Ancak hangi koşulda ve şartta olursa olsun ayrışmak istemiyoruz! Mesleğimize dair öncelikli olan söz hakkımız bizlere verilene kadar buradayız, hep birlikteyiz!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST