Ayaza alışan kurt bu kışı da geçirir!

KALEM Farkıyla...

Ayaza alışan kurt bu kışı da geçirir!

Ayaza alışan kurt bu kışı da geçirir!

Sonbaharın yüzünü kışa döndüğü şu günlerde vatandaşı da ısınma telaşı sardı. Zira son bir yılda doğalgaz ve elektriğe gelen fahiş zamların ardından odun ve yerli kömür yüzde elli, ithal kömür ise yüzde yüz elli oranında zamlandı. Çanakkale’de otuz yıldır odun ve kömür ticareti yapan Şeref Selçuk da dar gelirli vatandaşın en ucuz yakacak olan kömürü dahi güçlükle satın alabildiğini söylüyor. Hal böyle olunca akıllara, son dönem siyaset tartışmalarında sıklıkla telaffuz edilen malum atasözü geliyor. “Kurt kışı geçirir de yediği ayazı unutmaz” derler ama belki de artık ayaza alışan kurt, kışı böyle geçirmeyi de olağan kabul ediyordur.
Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte elektrik ve doğalgaza art arda gelen zamlardan sonra vatandaşlar kışı nasıl geçireceğini şimdiden kara kara düşünmeye başladı. Odun ve yerli kömürün fiyatı geçen yıla göre yüzde 50 artarken ithal kömür ise yüzde yüzün üzerinde zamlandı.
Gıda fiyatlarındaki büyük artıştan sonra geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar kış aylarının yaklaşmasıyla nasıl daha ekonomik kışı geçirebilmenin arayışı içinde. Elektrik ve doğalgaz zamları dar gelirlilerin bütçelerini zorlarken, vatandaşlar odun ve kömüre gelen yüksek zamlardan sonra bu kışı nasıl geçireceğinin endişesini yaşıyor.
Geçtiğimiz yıl bin 200 lira civarında olan ithal kömürün tonu bu yıl 3 bin 200 ile 3 bin 500 liraya kadar çıktı. Yerli kömürün tonu geçtiğimiz yıl 800 lira iken bu yıl bin 300 liradan satılıyor. Odunun tonu bir yıl önce 600 lira iken bu yıl fiyatı 900 ile bin liraya kadar çıktı.
“DOĞALGAZI OLUP DA KÖMÜR KAZANINI BOZMAYAN VATANDAŞLAR BU YIL KÖMÜR ALIYOR”
Otuz yıldır odun ve kömür ticareti yapan Şeref Selçuk da özellikle ithal kömür fiyatlarına yüzde yüzün üzerinde zam geldiğini bunun da vatandaşları yerli kömüre yönettiğini belirterek, “İthal kömüre geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüzün zam geldi. Geçtiğimiz yıl yerli kömürü bin liraya satıyorduk bu yıl ise bin 300 lira oldu. Odun fiyatı da yaklaşık yüzde 50 zamlandı. Geçtiğimiz yıl tonunu 650 liradan sattığımız odunu bu yıl 950 liradan satıyoruz. Doğalgazı olup da kömür kazanını bozmayan vatandaşlar bu yıl kömür alıyor. Dünya da kömür sıkıntısı çekiliyor. Çin çıkan kömürün hepsine talip olunca bize Rusya’dan çok yüksek fiyata kömür geliyor. Bu yıl yerli kömürü daha çok satıyoruz, ithal kömür çok pahalı olduğu için vatandaşlar alamıyor” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST