Ayazma’da yoğunluk

KALEM Farkıyla...

Ayazma’da yoğunluk

Ayazma’da yoğunluk

Bayramiç’in Evciler Köyü’nde bulunan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda geçtiğimiz pazar günü yazın en hareketli günlerinden biri yaşandı. Doğanın güzelliği, maske ve sosyal mesafeyi unutturdu.
Pandemi ile mücadele kapsamında haziran ayı başında kademeli olarak normalleşme sürecine girildi. Aylardır evlerinden pek dışarı çıkamayan ve bunalan vatandaşlar, hafta sonu kendilerini, park, bahçe, sahil ve doğaya attı. Bayramiç’in Evciler Köyü’nde bulunan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda da yılın en kalabalık günlerinden biri yaşandı. Normalleşme sürecinin ve yazın başlamasıyla birlikte, aylardır çok rahat hareket edemeyen ve evlerinden pek çıkmayanlar, hafta sonlarını parklarda, mesire yerlerinde ve sahil kenarlarında geçirdi. Bayramiç’in Evciler Köyü’ne 6 km uzaklıkta bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumluluğu altındaki, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, geçtiğimiz pazar günü adeta insan akınına uğradı. Yiyecek ve içeceklerini alanlar pazar gününün erken saatlerinden itibaren, bölgenin en güzel parklarında biri olan, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’na gitmeye başladı. Masalar kuruldu, yiyecekler hazırlandı ve sohbetler başladı. Çevre illerden ilk defa ayazmaya gelenler bol bol fotoğraf çekerken, maske takılmadığı ve sosyal mesafe kuralına çok da uyulmadığı görüldü.
AYAZMA PINARI TABİAT PARKI
Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı II.Bölge Müdürlüğü Çanakkale İl Şube Müdürlüğü’ne bağlı Çanakkale İli, Bayramiç İlçesi, Evciler Köyü sınırları içerisinde yer almakta olup Evciler Köyü’ne yaklaşık 6 km mesafede ve 490 metre rakımda. Tabiat Parkı alanı, 1986 yılında tescil edilerek Orman Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında “B tipi” mesire yeri statüsünde yönetilmekte iken Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne devredildi. Söz konusu Tabiat Parkı 19.02.2008-31.12.2036 tarihleri arasındaki sürede19.02.2008 Park alanı içinde, kamelya, ahşap köprüler, bekçi evi, büfe, çeşme, çocuk oyun alanı, giriş kontrol noktası, piknik alanları, su deposu, şelale, tuvaletler, yürüyüş yolları bulunuyor.
Mustafa Çakır

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST