Baja Troia Turkey başladı

KALEM Farkıyla...

Baja Troia Turkey başladı

Baja Troia Turkey başladı

Türkiye’den tanınmış otomobil ve motosiklet yarışçılarının yanı sıra, İtalya’dan 10, İsrail’den 2, Romanya’dan 3, Yunanistan’dan 4, Sırbistan’dan 2, Bulgaristan’dan 4, Kıbrıs’tan 4 yarışçının katıldığı Baja Troia Turkey’in Seremonik Startı Truva Meydanında verildi. Start almak için bekleyen yarışçıların araçlarının oluşturduğu uzun kuyruk Çanakkaleliler tarafından büyük ilgi gördü.Alanı dolduran Çanakkaleliler, birbirinden ilginç araçlarla ve katılımcılarla fotoğraf çektirmek için yarıştılar.

Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Emniyet Müdürü Celal Sel, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Mevlut Özyanık, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kansu’nun verdiği ilk startlar ile yola çıkan yarışçılar, KİPA AVM önündeki Özel Seyirci Alanına geldiler. Servis alanı, Ralli Merkez ve Özel Seyirci Alanını dolduran seyircilerin tezahüratı ile yan yana ikişer ikişer start alan yarışçılar, dev projektörlerle aydınlatılmış ve özel engellerle donatılmış offroad yarış parkurunda Sıralama turları için kıyasıya mücadele ettiler. Motosiklet sınıfında en iyi zamanları 5:12 ile M2 sınıfında KTM ile yarışan Murat Yazıcı, 5:18 ile Quad sınıfında Can-Am ile yarışan Haktan Özkul ve 5:18 ile M1 sınıfında KTM EXC ile yarışan Murat Korkmaz yaptı. Ziya Güler 4. En iyi zamanı ve Romanya’dan katılan Florea Lonut Mihai 5. En iyi zamanı yaptı.

Ralli sınıfında en hızlı zaman 04:48 ile Bulgar Yarışçı ekip Vladislav Velkov – Iliyan Georgiev / Can-Am’ın oldu. İkinci en iyi zaman yine bir Bulgar ekibin oldu. Tsanko Tsankov – Zomitsa Todorova Can-Am araç ile etabı 4:49 dakikada tamamladılar. Üçüncü sırada bir Türk ekip yer aldı. Can-Am ile yarışan Saim Tekin – Erkan Tekin ikilisi 5:01 ile finişe geldiler. 4. sırada yine bir Türk ekip Ahmet Baştaş – Doğa Koyuncu Land Rover ile etabı tamamlarken, Sırp ekip Vladimir Vujosevic – Alexandar Djurovic ekibi Jeep marka araçları ile etabın en iyi 5. zamanını yaptılar.

4 gün sürecek yarışta, Yarışçılar 5 Ekim Cuma günü Paris, Homeros, Ilion, Troia etaplarını geçerek Servis Alanına gelecekler. 6 Ekim Cumartesi günü 08.30’da konvoy halinde KİPA Servis alanından hareket edecek araçlar Truva Antik Kentine ulaşacaklar. Orada yetkililerden bilgi alıp, kısa bir tur yaptıktan sonra bir sonraki Özel etapları için start alacaklar. Cumartesi günü toplam 170,58 km Özel etapta yarışılacak. Gece yine seyirciler için KİPA’da Özel Seyirci Etabı koşulacak.7 Ekim Pazar günü ise toplam 135,77 km yarışan ekipler, yine KİPA Seyirci Etabını tamamladıktan sonra konvoy halinde Ödül Töreninin yapılacağı Çanakkale Truva meydanına gelecekler.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST