“Bakkallar zamlara direniyor”

KALEM Farkıyla...

“Bakkallar zamlara direniyor”

“Bakkallar zamlara direniyor”

Çanakkale Bakkallar ve Bayiiler Esnaf Odası Başkanı Engin Kandemir, son zamanlarda yapılan zamlara karşı bakkalların direndiğini, küçük esnafın elindeki malı bitirmeden zam yapmadığını söyledi.

Son zamanlarda doların artışına bağlı olarak yiyeceklerden, giyeceklere kısaca her şeye zam üzerine zam geliyor. Bu durumu fırsata çevirenler varken, bir taraftan tüm bu zamlara karşı duran bakkallar ellerindeki mal bitmeden fiyat üzerinde bir değişiklik yapmıyor. Süpermarketler zamlardan etiket fiyatlarının değiştirilme hızına yetişemezken, bakkalların insan odaklı çalışması onların mahallelerin yapı taşlarından biri olduğunun en büyük göstergesi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Bakkallar ve Bayiiler Esnaf Odası Başkanı Engin Kandemir, birçok sektörde zamların yapıldığını belirterek şunları söyledi, “Geçen soda aldım. Hem 1 TL’ye hem de köy bakkalından. Köy bakkalı daha pahalı almam gereken bir yer. Bizim esnafımız elindeki malı tüketene kadar aynı fiyattan vermeye devam ediyor. Bunu yapmayan var mıdır? Vardır. Bir meyve sepetinde nasıl çürük varsa, burada da birkaç tane pahalı satan vardır. Ama şu ana kadar bana bu konudan müsrif olan kimse gelmedi.”

BAKKALLAR ZARAR EDİYOR
Bakkalların çoğunun şu anda zarar ettiğini belirten Kandemir, “Zarar ettikleri halde müşteri kırılmasın diye, insanlık ilişkileri bakımından bunu fiyatlarına yansıtmıyorlar. Tabii ki onlar da zam yapıyorlar ama büyük marketler gibi değil. Bakkallar AVM, süpermarketlere karşı ayakta durmaya çalışıyorlar. Bakkallar hem veresiye verebiliyor, çok kısa sürede hemen evinizin altında bir bakkal dükkanı bulabiliyorsunuz” dedi.

BAKKALA MAL VERMİYORLAR
Doların artışını fırsata çeviren toptancılardan yakınan Kandemir “Onları burada suçlamak gerek. Su ve soda fiyatları çok fazla arttı. Bakkal bunu yansıtmasa da yarın bugün elindeki satış bittikten sonra yansıtmak zorunda kalacak. ‘Neden bu fiyatlar bu kadar arttı?’ diye sorduktan sonra ‘Nakliye arttı’ diyorlar. Hâlbuki nakliye artmadı. Burada yüzde 40-45 gibi bir zamlar söz konusu haberimiz yokken. Şu anda pek çoğu fırsatçılık yapıyor Bakkala mal vermiyorlar” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST