Bal ormanları için somut adım atıldı

KALEM Farkıyla...

Bal ormanları için somut adım atıldı

Bal ormanları için somut adım atıldı

Alpler’den sonra dünyanın oksijen yoğunluğu en fazla olduğu ikinci bölge olan Kazdağlarına bal ormanları yapılması için ilk somut adım atıldı.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kazdağları’na kurulması planlanan bal ormanları proje sahasında incelemelerde bulundu. Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ve Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir’den saha hakkında bilgiler alan Vali Aktaş, “ Kazdağları, hem iklim, hem de eşine az rastlanır endemik bitki florası zenginliğiyle sıra dışı bir güzelliğe sahip. Bu coğrafyayı arıcılarımızın, doğaseverlerin hizmetine kazandırmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek” dedi.

EŞİNE AZ RASTLANIR FLORA

Dünyanın ilk doğa ve şifa bilimcilerinden olan Paul Sintenis’in ilk endemik bitkililerini toplarken kaldığı, Kaz dağları eteklerindeki mağarası hakkında da yetkililerden bilgi alan Vali Aktaş, “Kaz Dağları, bitki ve hayvan zenginliği, Milli Parkı ve eşsiz doğal güzellikleriyle ülkemizin en değerli hazinelerinden biri. Yapılan çalışmalarda bugüne kadar Kazdağı’nda 800 bitki taksonu tespit edildi. Ancak bu sayının 1000 civarında olduğu tahmin ediliyor, ama bundan daha önemlisi başta Kazdağı Göknarı olmak üzere 32 adet bitki türü dünyada sadece bu bölgede bulunmakta . Bu bölge özellikle aracılarımız açısından çok değerli. Dünya’ın ilk şifa ve doğa bilimcilerinden Paul Sintenis’in ilk bitkilerini toplayarak dünya ilaç sanayinin hizmetine sunması da bunun bir göstergesi” dedi.

“ANTİOKSİDAN DEĞERİ ÇOK YÜKSEK”

Bal ormanları projesi kapsamında sahayı arıcıların hizmetine kazandırmak için çalışmalara başladıklarını belirten Vali Aktaş, “Bu coğrafya arıcılarımız için çok kıymetli. Özellikle bölgede yetişen yabani sarımsak bölge ballarının antioksidan değerlerinin yüksek olmasına neden oluyor.” dedi.

ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİ

Bu konuda üniversitede bazı çalışmaların olduğunun da altını çizen Vali Aktaş, “Gerek arıcılarımızı gerekse üniversitemizi ortak paydada buluşturmayı çok istiyoruz. Özellikle Kaz dağlarından elde edilen salgı ballarıyla ilgili üniversitemizde yapılan çalışmada antioksidan değerinin çok yüksek olduğu tespit edildi. Bu konuda araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor “ diye konuştu.

Vali Aktaş bal ormanları sahasında yaptığı incelemenin ardından Bayramiç baraj gölünde yapılması planlanan Sarı Kız Mesire Alanı’nda incelemelerde bulundu.
Hanife Erkan

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST