Balık fiyatları uçtu (Video Haber)

KALEM Farkıyla...

Balık fiyatları uçtu (Video Haber)

Havaların soğumaması balıkçıları olumsuz yönde etkiliyor. Balık halinde tezgahlarda balık azalınca fiyatlar da uçtu. Palamudun tanesi 50 TL olurken vatandaşların en çok tükettiği balık olan hamsinin fiyatı da 40 liraya çıktı. Öte yandan barbun ve levrek ise 150 TL’den tezgahlardaki yerini aldı.

Bilinçsiz avlanmalar, denizlerin kirlenmesinin de etkisiyle denizlerdeki balık bereketi her geçen gün azalıyor. Balık tezgahlarına yansıyan bu durum, halkın beyaz et olarak ucuza tükettiği balık fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Havaların soğumaması nedeni ile bu aylarda tüketilen balık türlerinde azalma oldu. Geçtiğimiz aylarda bol ve ucuza tüketilen palamut azalınca tane fiyatı 50 liraya çıktı. Fiyatı yükselen sadece palamut olmadı, sardalye ve hamsinin fiyatı da 40 TL ila 50 TL arasında değişiyor.

“BİZ TÜRKİYE’DE DENİZLERİMİZİ BİTİRDİK”
Balık halinde balıkçılık yapan Ahmet Güngör denizlerde yapılan bilinçsiz avlanmanın sonucunda, son yıllarda Türkiye’deki denizlerde balığın çok azaldığını, gelecek yıllarda ise bazı balıkları sadece fotoğraflarda görüleceğini söyledi. Güngör sözlerinin devamında, “Balık fiyatları şu anda uçtu. Hamsi 40 liraya çıktı, sarıkanat 100 lira oldu. Bu zamanlarda halkın en çok tükettiği istavrit 40 lira, palamut tane 50 lira, bu fiyatların üzerine ne söylenebilir. Biz bilinçli avlanmayarak Türkiye’de denizlerimizi bitirdik bundan sonra balık fiyatları ucuzlamaz. Bu ülkede balık fiyatları ucuzlamaz, zaten ileride bunları da bulamayacağız bu balıkların çoğunu resimlerde görecek çocuklarımız” ifadelerini kullandı.
Bu hafta sonu balık tezgahlarında diğer balıklar, lüfer 125 TL, barbun 150 TL, levrek 150TL, tekir 80 TL, çinekop 80 TL ve çupra 90 TL’den satıldı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST