Balıkçılara ‘müsilaj desteği’ yapılacak mı?

KALEM Farkıyla...

Balıkçılara ‘müsilaj desteği’ yapılacak mı?

Balıkçılara ‘müsilaj desteği’ yapılacak mı?

Avlanma sezonunun açılmasına karşın müsilajın olumsuz etkilerini üzerinden atamayan balıkçılar, tedirgin… Geçtiğimiz sezonda müsilaj sebebiyle av yasakları başlamadan avlanmaya son vermek zorunda kalan balıkçılar, en azından bu sene zararının karşılanmasını istiyor. Çanakkale’de geçimini balıkçılıkla sağlayan vatandaşların da gözü kulağı yetkili mercilerden yapılacak ‘mücbir sebep’ desteğinde…


1 Eylül’de avlanma sezonunun yeniden açılmış olmasına karşın balıkçılar, geçtiğimiz sezonun olumsuz etkilerini üzerinden atabilmiş değil. Konu, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından da geçtiğimiz günlerde Meclis’e taşındı. Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Tarım Bakanlığının balıkçılara dönük olarak uygulamaya sokmayı planladığı yeni destekleme modelleri var mıdır?” diye sordu.
2021 yılının ilk altı ayında Marmara Denizi başta olmak üzere kıyıları etkisi altına alan müsilajın balıkçıları olumsuz etkilediğini belirten Ceylan, şöyle dedi: “İklim değişikliği, evsel ve endüstriyel atıkların oluşturduğu müsilaj salt görsel bir kirlilik yaratmamış aynı zamanda balıkçılar açısından katlanılması zor bir ekonomik kayba da neden olmuştur. Denize açılamayan çok sayıda balıkçı teknelerini barınaklara çekmek zorunda kaldıkları gibi birçok tekne sahibi de çalışanlarını izne göndermek durumunda kalmıştır. Müsilaj nedeniyle erken kapanan sezonda bütün kamuoyunun yakından tanık olduğu mücbir sebep dolayısıyla avlanamayan balıkçılar, bugün yıllardır vatandaşlık görevlerini yerine getirdikleri devletten destek bekliyorlar.”
“Bu süreçte Ziraat Bankasından su ürünleri kredisi kullanmak zorunda kalan birçok balıkçı kredilerini geri ödeyemedikleri için kredi geri ödemelerinin ertelenmesini bekliyor. Bu anlamda bakanlığınızın balıkçıları finansal anlamda rahatlatacak bir çalışması olacak mıdır? Bu bağlamda Tarım Bakanlığı’nın balıkçılara dönük olarak uygulamaya sokmayı planladığı yeni destekleme modelleri var mıdır? Şayet bu yönde bir çalışma yok ise bunun gerekçesi balıkçıların desteğe ihtiyaçları olmadığı kanaatinden mi verilenin yeterli olduğu kanısından mıdır?”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST