Baro Başkanı Soner Aydın: “Yok hükmündedir”

KALEM Farkıyla...

Baro Başkanı Soner Aydın: “Yok hükmündedir”

Baro Başkanı Soner Aydın: “Yok hükmündedir”

Çanakkale Baro Başkanı Soner Aydın, ifade alma işlemi sırasında avukatların beyanlarının ifade zabtına yazılmayabileceği şeklindeki düzenlemeye tepki göstererek, “Yok hükmündedir çünkü; ifade alma bir adli kolluk işlemi olup, tamamen Adalet Bakanlığının yetki, görev ve sorumluluk alanında bir işlemdir. Bu itibarla, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün bu konuda bir düzenleme yapma yetkisi kesinlikle yoktur” dedi.

Çanakkale Barosu Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde AİHS’nin 6, Anayasa’nın 36, CMK’nın 147,148,149 ve İfade Alma Yönetmeliğinin 23. maddelerine yayınlanan genelge ile ilgili açıklamalarda bulundu. Baro Başkanı Soner Aydın tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Bu genelge ile, ifade alma işlemi sırasında avukatların beyanlarının ifade zabtına yazılmayabileceği şeklinde, yok hükmünde bir düzenleme getirilmeye çalışılmaktadır. Oysa avukatlar Anayasa gereği yargının hakim ve savcılarla eşit kurucu unsurudurlar. Yok hükmündedir çünkü; ifade alma bir adli kolluk işlemi olup, tamamen Adalet Bakanlığının yetki, görev ve sorumluluk alanında bir işlemdir. Bu itibarla, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün bu konuda bir düzenleme yapma yetkisi kesinlikle yoktur. Adil yargılanma hakkı ve savunmanın kısıtlanamayacağı ilkeleri uyarınca, bugüne kadar konuya müdahil olmayan Adalet Bakanlığını, acilen bu açık hukuksuzluğa son vermeye çağırıyoruz. Keza, ifade alma bir adli kolluk işlemi olduğu için, işlem sırasında kolluğun amiri olan Başsavcılıkları da bu açık hukuksuzluğa engel olmaya, CMK 147 ve devamı maddelerinde düzenlendiği üzere, avukatların etkin biçimde görev yapabilmeleri ve hukuki yardımda bulunma haklarını etkin biçimde kullanabilmelerine dair tüm önlemleri ivedilikle almaya davet ediyoruz. Aksi halde, tüm vatandaşların adil yargılanma ve savunma haklarını etkin biçimde kullanabilmek, hukuk güvenliğini temin etmek adına, yasadan kaynaklanan tüm imkanlarımızla bu hukuksuzluğa ve oldu bittiye karşı idari ve hukuki yollardan mücadele etmekte kararlı olduğumuzu, bağımsız savunma adına en yüksek sesle haykırıyoruz”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST