Barolar Ankara’ya yürüyor… “Yapılmak istenen değişikliklere itiraz ediyoruz” (Videolu)

KALEM Farkıyla...

Barolar Ankara’ya yürüyor… “Yapılmak istenen değişikliklere itiraz ediyoruz” (Videolu)

Barolar Ankara’ya yürüyor… “Yapılmak istenen değişikliklere itiraz ediyoruz” (Videolu)

Avukatlık yasasında ve baroların yapısında yapılmak istenen değişikliklere karşı, 81 ilin baro başkanları bugün bulundukları illerden Ankara’ya doğru “Savunma Yürüyüşü”nü başlattı. Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan da beraberindeki Çanakkale Barosu avukatları ile Ankara istikametine doğru yürüdü.

Avukatlık Kanunu’nda Barolarla ilgili yapılmak istenen değişikliğe karşı, Baroların Adalet Bakanlığı ve T.B.M.M.’deki siyasi parti temsilcileriyle yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine, yapılmak istenen değişikliklerin barolara ve yargı dünyasına vereceği zararlara dikkat çekmek ve itirazları görünür kılmak amacıyla her şehirden Ankara istikametine doğru Baro Başkanlarının yürümesi kararı alındı. Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan da bugün saat 10:00’da Çanakkale Barosu önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından Ankara istikametine doğru yürüyüş başlattı. Yaptığı açıklamada avukatlık yasası ve baroların yapısının değiştirilmemesi gerektiğini belirten Başkan Şarlan şunları söyledi; “Kamuoyunda uzun süredir yer alan, Baroların yapısını ve seçim sistemlerini değiştirmeye yönelik değişikliklere ilişkin tartışmalar devam etmektedir. Dünya’da ve ülkemizde yaşanmakta olan Pandemi süreci nedeniyle, mesleki sorunların zirve yaptığı bir dönemde Avukatlara ve Barolara sorulmadan yeni bir düzenleme iradesi gösterilmesi karşısında Baro Başkanları olarak 19 Mayıs 2020 ve 1 Haziran 2020 tarihlerinde bir araya geldik. TBB ve 80 Baro olarak teklifin geri çekilmesi, sonrasında mesleğin birikmiş sorunları da dahil olmak üzere tüm sorunların çözümü için görüşmeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmıştık. Sonrasında geçen hafta Adalet Bakanı, Kamu Baş Denetçisi ve TBMM de siyasi partilerin temsilcileri ziyaret edilmiş ve düşüncelerimiz aktarılmıştır. Ancak Yasa değişikliği iradesinde bir gerileme olmadığı, hatta sürecin ilerlediği görsel ve yazılı basına yansıyan haberlerde görülmektedir. Avukatlık mesleğinin asıl sorunları, yargılamada savunmanın giderek zayıflaması ve adalete olan güvenin zayıflaması konularının çözümü yerine, Baroların yapısının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesi çalışmalarını anlamak mümkün değildir. Eğer Barolarla ilgili konuşulan değişiklikler yasalaşırsa Barolar bazı grupların etkisi altına girebilecek ve yargının siyasallaşmasına neden olacaktır. Kısaca, kimsenin istemediği ve öngöremediği sonuçların doğmasına sebep olunacaktır. Barolar ve avukatlar hak arama hürriyetinin güvencesidir. Barolar, mağdur çocukların, kadınların yanındadır. Barolar; adli yardıma ihtiyaç duyanların destekçisidir. Barolar; Kazdağların’da, Salda da, Cerattepe’dedir. Barolar; haksızlık kimden gelirse gelsin ve kime yönelirse yönlensin hiçbir ayırım gözetmeksizin haksızlığın karşısındadır. Bu nedenle baroların susturulması sadece avukatların değil, çocukların, kadınların, çevrenin, yaşamın, adalete erişimde dezavantajlı tüm grupların susturulmasıdır. Baroların parçalanması, siyasallaştırılması, hukuk devletinin yok edilmesidir. O nedenle yapılmak istenen değişikliklere itiraz ediyoruz. Bugün bu sebeplerle Baroların yapısını değiştirmeye yönelik çalışmaların geri çekilmesine ilişkin itirazlarımızı görünür kılmak için ülkemizin her yerinden Baro Başkanları olarak Ankara ya sesimizi duyurmak için yürüyoruz.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST