Bayramiç Belediyesi Zirve’de

KALEM Farkıyla...

Bayramiç Belediyesi Zirve’de

Bayramiç Belediyesi Zirve’de

CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katılan Bayramiç Belediyesi, ilçenin ürünlerini fuar alanında sergiledi. Bayramiç Belediyesi, 30 Eylül-2 Ekim tarihlerinde İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldı. Organizasyonda Kazdağ Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile birlikte yer alan Bayramiç Belediyesi, ilçenin coğrafi tescilli ürünleri Bayramiç Beyazı ve Bayramiç Elması’nı fuar alanında sergiledi. CHP’li 160 belediyenin yanı sıra, 300’ün üzerinde tarım kooperatifinin bulunduğu fuarda Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Kooperatif Başkanı Hasan Sezgin ve İl Genel Meclis Üyesi Sadık Göğüsgeren, ürünlerin tanıtımını yaptı.
Zirvede konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin tarım politikasını kamuoyuna açıkladı. Tarımsal kalkınmada planlamanın önemini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “ Planlama sıradan ele alınacak bir konu değildir. Planlamayı işin uzmanları yapacak. Herkes üretecek ama kimse zarar etmeyecek. Herkes kazanacak, Türkiye de kazanacak. Bunu yaptığınızda planlama amacına ulaşmış olur. 1- Çiftçi bir yıl önceden ne ekeceğini bilecek. 2-Ürünü kaça satacağını bilecek. 3-Sattığı üründen zarar etmeyeceğini bilecek. 4- Tüketici de evine ucuz ürün götürecek. Planlamanın özü budur. Bunu yaptığımızda fiyatlarda istikrar olur. Politika olur. Sağlıklı bir zemin yaratmış oluruz. Planlama olmayınca şöyle oluyor. Bu yıl patatesin fiyatı iyi, hep beraber patates ekiyoruz. Ertesi yıl hep beraber batıyoruz veya bu yıl soğan iyi fiyat yaptı. Hep beraber soğan ekiyoruz. Sonra yine hep beraber iflas ediyoruz. Kim soğan ekecek, ne kadar ekecek? Kim patates ekecek, ne kadar ekecek ve ne kadar gelir elde edecek. Bütün bunlar planlandığında sorun kendiliğinden büyük oranda çözülecektir” dedi. Konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu, belediye başkanları ve milletvekilleriyle birlikte Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılış kurdelesini kesti. Kılıçdaroğlu daha sonra stantları ziyaret etti. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, “Bayramiç bir tarım ilçesi ve burada dile getirilen sorunları, çiftçilerimiz de yakından yaşıyor. Bu sorunlara çözüm bulmak çok daha verimli üretim yapmak için faydalı bilgiler edindiğimize inanıyorum. Hayata geçirmek adına kooperatifimizle ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST