Bayramiç zeytinyağı coğrafi işaret aldı

KALEM Farkıyla...

Bayramiç zeytinyağı coğrafi işaret aldı

Bayramiç zeytinyağı coğrafi işaret aldı

Bayramiç’in zeytinyağı coğrafi işaretli ürün oldu.

Bayramiç Zeytinyağı, Bayramiç Ziraat Odasının girişimleri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle 5 Mayıs Perşembe günü Türk Patent Enstitüsünün 2022/124 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayınlanarak tescil edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “İlimiz coğrafyasında üretilen birçok tarım ürünü, katma değeri yüksek ürün olma potansiyeli barındırmaktadır. Çanakkale’de üretilen zeytinyağımız da ulusal ve uluslararası alanlarda markalaşmaya en uygun tarım ürünleri arasında yer alıyor. Bayramiç Ziraat Odamızın girişimleri ve Odamızın destekleriyle İlimizin 8. Coğrafi İşaretli Ürünü olan “Bayramiç Zeytinyağı” bugün itibariyle tescil edildi. Bizlere düşen bundan sonra Çanakkale’de üretilen zeytinyağının uluslararası bir marka olması için çalışmalar yaparak girişimlerde bulunmaktır. Bayramiç Zeytinyağı Tescil çalışmalarında başta Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞİ CUMHURİYET TARİHİNE DAYANAN
Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı, “Geçmişi Cumhuriyet tarihine dayanan Bayramiç Zeytinyağı, Bayramiç Ziraat Odası’nın girişimleri ile Coğrafi İşaret Tescilini aldı. Böylece; Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması, Bayramiç Tahin Helvası’nın ardından ilçenin 4. Coğrafi İşaretli ürünü de zeytinyağı oldu. İlçenin sahip olduğu iklim koşulları, toprak yapısı ve su kaynakları sebebi ile de lezzet bakımından farklı özelliklere sahip zeytinyağı Kaz Dağlarının yeşil altınını sofraların baş tacı yapacak. Bayramiç Zeytinyağı, Bayramiç Ziraat Odası’nın girişimleri ile bugün itibari ile Coğrafi İşaret Tescilini aldı Ayırt edici aroma bileşenleri ile Kaz Dağları’nın meyvelerinin de tadını içeren Bayramiç Zeytinyağı bu özellikleri ile bölgenin diğer zeytinyağlarından ayrılıyor. Bayramiç Zeytinyağı ilçenin sahip olduğu iklim koşulları, toprak yapısı ve su kaynakları sebebi ile de lezzet bakımından farklı özelliklere sahip. Çanakkale’mizin 9.Bayramiç’imizin 4. Coğrafi İşaretli ürünü üreticilerimize ilçemize bereketli kazançlar getirir inşallah. Rabbim çalışmalarımızın karşılığını almayı bizlere nasip etti. Bazı kişi ve kurumlar itiraz etse de Bayramiç Zeytinyağı tanınabilir değil dese de Bayramiç Zeytinyağı tanınabilirliğini bu tescille ispatladı. Geçmişi Cumhuriyet tarihine dayanan bir coğrafi işaretli bir zeytinyağıdır”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST