Bayramın 102’nci yıl dönümü kutlandı (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Bayramın 102’nci yıl dönümü kutlandı (videolu haber)

Bayramın 102’nci yıl dönümü kutlandı (videolu haber)

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102’nci yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan tören ile kutlandı. Pandemi şartlarının ön plana alınarak yapıldığı kutlamada konuşma yapan İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Kalkan, “Özgürlük ve bağımsızlık adına 250 bin vatan evladının şehit verildiği manevi başkentimiz Çanakkale’mizden kurtuluşa giden yolda milli birlikte ve beraberlik tarihten 102 yıl sonra bir 19 Mayıs sabahı sizlere seslenmekten onur duymaktayız” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102’nci yıl dönümü dün kutlandı. Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk töreni ile kutlanan bayrama; Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Kalkan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile siyasi ve bürokrasi kesiminden pek çok isim katıldı. Atatürk heykeli önüne konulan çelenklerin ardından saygı duruşu yapıldı daha sonra İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Kalkan yaptı. Kalkan konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Gençlerimize armağan edilen bu bayramda toplum sağlığı önceliğimiz olduğundan, etkinliklerimiz şehir içi ortamlara taşınarak anma ve kutlama programları günün önemine uygun düzenlenmeye çalışılmıştır. Özgürlük ve bağımsızlık adına 250 bin vatan evladının şehit verildiği manevi başkentimiz Çanakkale’mizden kurtuluşa giden yolda milli birlikte ve beraberlik tarihten 102 yıl sonra bir 19 Mayıs sabahı sizlere seslenmekten onur duymaktayız. 19 Mayıs 1919 tarihi ile Türk milleti makus tarihini terse döndürmeye başlayarak ve esaret altında kalınamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın işgal edilemeyeceğini, tüm dünyaya haykırmıştır. TBMM’nin 23 Nisan 1920’de Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camisinde kılının Cuma namazından sonra açılması ile milli egemenliğe dayalı yeni bir Türk devletinin kurulması kurtuluş mücadelesinin dönüm noktası olmuştur. Zafere giden yolda İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri kazanmış, 9 Eylül 1922’de Türk Ordusu İzmir’e girmiştir. Mustafa Kemal Paşa Ankaralılara yaptığı konuşmasında, ‘Vatanı düşman istilasından mutlaka kurtaracağız fakat vazifemiz bununla bitmeyecektir. Medeni milletler arasında yerimizi alacağız’ diyordu. Kurtuluş sonrası milletimiz tamamıyla yorgun ve yoksul durumdaydı. Var olan kaynakları savaş koşulları nedeni ile tükenmişti. 17 Şubat 1923 tarihinde iktisat kongresi düzenlenmiş, ekonomik kalkınma hamlesi başlatılarak kısa sürede, tarımda, sanayide ve ekonomide büyük gelişmeler kaydedilmiştir”
Konuşmanın ardından tören sonra erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST