“Beklenen bu deprem olacak”

KALEM Farkıyla...

“Beklenen bu deprem olacak”

“Beklenen bu deprem olacak”

Marmara Denizi üzerinden geçen fay hattı İstanbul için büyük bir risk oluştururken, 1999 depreminin ardından bu büyüklükte yeni bir depremin olabileceği yönündeki yorumlara Alman bilim adamları da katıldı. Olası depremin büyüklüğü 7.1-7.4 olarak tahmin ediliyor. Tanınmış deprem araştırmacısı Ahmet Yakut ise Alman bilim adamlarının bu tahminini onaylayarak “beklenen bu deprem de olacak” dedi ve duruma farklı bir yorum getirdi.

Almanya’nın Kiel kentinde bulunan GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’nden jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi’nde olası depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Nature Communications dergisine konuyla ilgili bir makale yazan Lange, Marmara Denizi’nde büyük tektonik gerginlik olduğunu belirterek, “Bu, 7,1-7,4 büyüklüğünde bir depremin meydana gelmesi için yeterli” dedi. Tanınmış deprem araştırmacısı Ahmet Yakut ise Alman bilim adamlarını onaylayıp, duruma farklı bir yorum getirdi. Yakut yaptığı açıklamada; “Ben Gölcük’lüyüm,1999 depremini Gölcük’te yaşadım ve halâ Gölcük’te oturuyorum..Allah gerçekten düşmanıma bile yaşatmasın ama dünyanın varlığını sürdürebilmesi için depremler muhakkak olacak… Beklenen bu deprem de olacak! Kim bilir belki de bu yazıyı yazan ben de, okuyan bazı kişiler de o deprem sonrası hayatta olmayacak ama şunu asla unutmayın! Her gün korkarak, korkutularak içine sindirilmiş, kaderine razı edilmiş toplumlar değil, araştıran, sorgulayan ve gerçekten ilim, insanlık yoluna kendini adayan toplumlar ayakta kalacak…” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST