Biga’ya Türk-Japon dostluğu anıtı dikildi

KALEM Farkıyla...

Biga’ya Türk-Japon dostluğu anıtı dikildi

Biga’ya Türk-Japon dostluğu anıtı dikildi

Biga’da 100 yıl boyunca altyapı sorunu yaşanmasının önüne geçecek 60 kilometrelik kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışmasının tanıtım töreni sonrası Biga Şehir Parkı’nda Türk-Japon Dostluk Anıtı’nın açılışı yapıldı.

Anıt açılışına tören için Biga’ya gelen Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasu, Biga Kaymakamı Mustafa Can, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın, İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Ali Ekrem Ayti, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticileri ile belediye müdürleri katıldılar. Anıt açılışında konuşan Japon Büyükelçi Akio Miyajima, Türk-Japon dostluğunun tarihine değindi ve bu dostluğun devam etmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Türk-Japon Dostluk Anıtı için de Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’a teşekkür eden Japon Büyükelçi Akio Miyajima, Biga’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Açılış kurdela töreni ile tamamlandı. Kurdelayı ise Japon geleneksel kıyafeti ve Pomak kıyafeti giyen gençlerin tutması dikkat çekti. Davetliler daha sonra Şehir Parkı kafeteryasında Atatürk Kültür Merkezi’nde görev alan müzisyen Gökçe Coşkun’un keman konseri eşliğinde mini kokteyle geçtiler. Japon Büyükelçi Akio Miyajima’nın isteğiyle Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasu, Japonca ‘Hoşgeldiniz’ yazan pankartın önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Japon-Türk dostluğunu ve işbirliğini simgeleyen anıtta; “Tarihi geçmişi 1890’lı yıllarda 587 Türk denizcinin şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni faciasında yaşanan kardeşlik ilişkilerine dayanan Türk-Japon dostluğunun günümüze yansıması olarak Japon Hükümeti ve JİCA-Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile gerçekleştirdiğimiz şehrimizin altyapısı için büyük önem taşıyan, günümüzde ve gelecekte halkımızın refah içerisinde yaşamasına katkı sağlayacak ‘Belediye Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilme Projesi’ne desteklerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunarız. Bu anıt taşı, bir araya gelmemiz ve dostluğumuzun devamı hatırasına dikilmiştir.” ifadeleri hem Japonca hem de Türkçe olarak yazıldı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST