Bir doğa harikası Yıldızkoy

Galeri

KALEM Farkıyla...

Bir doğa harikası Yıldızkoy

Bir doğa harikası Yıldızkoy

Gökçeada’da bulunan Yıldızkoy’u yazın tatilcilerin en gözde mekanlarından biri. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için öne çıkan seçenekler arasında bulunuyor. Gelin Yıldızkoy’u yakından tanıyalım…

Yıldızkoy adanın kuzey kıyılarından denize girilebilecek neredeyse tek koy… Adada hakim rüzgar kuzeyden olduğu için burası genelde esintili. Ama kuzey rüzgarının hafiflediği ya da güneyden estiği bir güne denk gelirseniz Yıldızkoy ‘da deniz süt liman oluyor. Yıldızkoy, Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nın içinde yer alıyor. Parkın karadan denize girilebilecek tek koyu burası. Deniz florası ve faunası koruma altında olan bölgede şnorkelle yüzerek zengin sualtını seyretmek ayrı bir zevk olacaktır. Arabayla koya kadar varmanız mümkün. Koyun içinde onarılmış eski bir şapel de var. Koyda kafe hizmeti alabileceğiniz iki tesis bulunuyor. Bunlar aynı zamanda şemsiye ve şezlong da kiralıyorlar. Taşlık olan denize rahat girmek için her yaz denize plastik bir iskele de kuruluyor. Yıldızkoy’da ilginç kaya oluşumları bulunuyor. Bu kayaların üzerinde uzanıp güneşlenmek sonra denize inen merdivenlerden havuza girer gibi akvaryum gibi sulara dalmak çok keyifli. Koyun sağ kısmında yukarı doğru çıkan patika yoldan yürüyerek devam ederseniz sualtı parkının içindeki diğer koylardan Mavi Koyu da görebilirsiniz. Yıldızkoy’a yakın konaklamak isteyenler koydaki camping tesisini, Yeni Bademli Köyü ya da Kaleköy’deki konaklama yerlerini tercih edebilir. Bu köylerden yürüyerek kolayca koya ulaşabilirsiniz. Koydaki camping tesisi kafe-beach hizmeti de veriyor. Tesisin duş, tuvalet, soyunma kabini ve şemsiye-şezlonglarından yararlanabilirsiniz. Kaleköy muhtarlığının açtığı şirin bir kahve de bulunuyor deniz kenarında. Buradan da yiyecek-içecek ve şezlong servisi almanız mümkün.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST