Bir zamanlar o Biga’nın…

KALEM Farkıyla...

Bir zamanlar  o Biga’nın…

Bir zamanlar o Biga’nın…

Burası Biga’nın Bursa yönündeki çıkışı. Peki bu koca çelik kütlenin ne olduğunu bilen var mı?

 

Eminiz Bursa’ya giderken çıkışta yolun sağında duran bu çelik yığını çoğunuzun dikkatini çekmiştir.

Peki nedir bu devasa kütle neden aylardır, yıllardır orada duruyor?

Biliyorsunuz, Biga’nın içinden gecen Kocabaş Çayı DSİ tarafından ıslah edildi. Sık sık taşan Kocabaş Çayı disiplin altına alınırken Avcılar Köprüsü de yenilendi.

Avcılar Köprüsü 28 Şubat 2017 yılında CHP Milletvekili Muharrem İnce tarafından hizmete açıldı.

Köprünün açılışı yapıldıktan sonra dönemin Belediye Başkanı 300 tonu aşan bir çelik kütle ile köprünün üzerini kaplamak istedi. Bunun için çalışma başlatıldı ve koca çelik kütle köprünün üzerine konuldu.

Oysa köprünün projesini yapan DSİ, projelendirmeyi köprünün üzeri açık kalacak şekilde yapmıştı.

Bu eklentinin projede bulunmuyor olması köprü üzerine gereğinden fazla ek yük bineceği için karşı çıkıldı.

Sonra köprünün üzerindeki çelik kütle söküldü ve şimdiki yeri olan Bursa yolu manzarasına sahip çayırın orta yerine öylece bırakıldı.

2017 yılında 2 milyon 360 bin lira harcanan (2017 belediye bütçesi 80 milyon lira)  köprü süsü kaçak durumdaydı.2017 yazında dolar kuru 3.5 TL idi. Demek ki; bugünün parasıyla çelik kütleye 675 bin dolar (3 milyon 870 bin lira) harcanmıştı.

Peki sonra ne oldu?

Çelik kütle bir yol kenarında kendi kaderine terk edilirken, İsmail Işık’ın Belediye Başkanlığını kaybetti. Bu sorumsuz harcamanın hesabı soruldu mu sorulmadı mı bilmiyoruz.  Şimdilik elimizde bir tek 300 ton ağırlığında köprü süsü var. O da çayırda bir işe yaramayı ve kullanılmayı bekliyor.

Sahiden o çelik kütle ne olacak?

 

BİGALILAR GÖRGÜSÜZLÜK OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Böyle bir kütle ile Avcılar Köprüsü’nün üzerinin kapatılmasını görgüsüzlük olarak değerlendiren Bigalılar, dünya markası şehirlerin hiç birinde köprülerin üstünün kapatılmadığını belirterek, köprü süsüne karşı çıkmıştı.

Dönemin Belediye Başkanı İsmail Işık, köprü süsünün montajı sırasında yaptığı açıklamada Türkiye’de tek örnek olduğunu belirtmiş ve Biga’nın bu görkemli (!) çelik kütleyle anılacağını söylemiş.

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST