Birgül Erken bronz madalya kazandı

KALEM Farkıyla...

Birgül Erken bronz madalya kazandı

Birgül Erken bronz madalya kazandı

Çanakkaleli milli sporcu Birgül Erken,29–30 Eylül’de yapılan CMAS-TSSF 2’inci Serbest Dalış Kaş Başka Open Yarışları’nda bronz madalya kazandı.

CMAS-TSSF 2. Serbest Dalış Kaş Başka Open Yarışları ve CMAS 3. Dünya Açıksu Serbest Dalış Şampiyonası 29 Eylül–7 Ekim tarihleri arasında Antalya’nın Kaş ilçesinde yapıldı.
İp destekli sabit ağırlık branşında 60 metre hedef derecesini başarıyla tamamlayarak uluslararası arenada bronz madalya kazanan Birgül Erken, bu branşta dünyanın en iyileri arasında yerini alarak Türk kadınının adını dünyaya duyurdu. Bu yarışta İtalya’dan Alessia Zecchini 1’inci Rusya’dan Marianna Gillespie 2’inci oldu. Millî sporcu Birgül Erken, ayrıca çift palet sabit ağırlık branşında da 66 metrelik performansı ile dünyanın en iyi atletleri arasında 4’üncü oldu. Bu yarışta Kolombiya’dan Sofia Gomez Uribe 1’inci Türkiye’den Derya Can 2’inciTürkiye’den Şahika Ercüment 3’üncü oldu.

Aldığı bronz madalyanın ardından bir açıklama yapan Birgül Erken, çift palet sabit ağırlık branşında güçlü olduğunu belirterek, “Daha derine dalabildiğim halde, hedef derecemi hava koşullarına ve kendi vücuduma iyi gelecek kadar düşürdüm. Daha iyileri için hazırım. Kendimi en iyi hissettiğim yerdeyim ve bu yola baş koydum” diye konuştu. Dünyadaki güçlü rakipleriyle aynı şartlarda antrenman yapmak için kısıtlı imkânlarla kamp yaptığını söyleyen Erken, “Hayalimin peşinden gitmeye devam edeceğim. Beni anlayan, heyecanımı paylaşan hayal ortağım sponsorlarıma teşekkür ederim. Ayrıca çabalarıma destek verecek ana sponsorumun da olacağına inanıyorum. Umarım daha iyi koşullarla yeni rekorlar kırmam için gereken ortam hemen oluşur” dedi.

80 YAŞINA GELDİĞİMDE DE DALIYOR OLACAĞIM

Sağlığı el verirse 80 yaşına geldiğinde bile dalış yapacağını söyleyen başarılı sporcu, serbest dalışın tecrübeli ve sakin sporcular tarafından ileri yaşlarda olmanın avantajını da kullanarak yapılabilecek bir spor olduğunu söyledi.Bu spora 42 yaşında başlayan ve vefatından önce 53 yaşındayken tüm branşlardaki rekorları elinde bulunduran Natalia Molchanov’nın izinden gittiğini söyleyen Birgül Erken, “Serbest Dalış yalnızca bir spor değildir, kendini tanıma yolculuğudur.” diyen Natalia benin idolümdü. Şimdi oğlu Alexey ile irtibattayım. Dünyanın en iyileri ile çalışma fırsatı buldukça büyük sıçramalar yaşadım. Dünyanın en iyi atletleri ile çalışmaya devam edeceğim. Çünkü güvenlik başta olmak üzere bu sporun riskini bertaraf etmek için buna mecburuz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST