Bisiklet ile minimal yaşam ‘2 teker 1 çift’ (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Bisiklet ile minimal yaşam ‘2 teker 1 çift’ (videolu haber)

Lise yıllarından arkadaş olan Fuat Dayıoğlu ve Şaduman Akgün 1,5 yıl önce bisiklet sürmeye başladılar. Bisiklet ile gezip gördükleri yerleri sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başlayınca ‘2 teker 1 çift’ ortaya çıktı. İstanbul’dan Çanakkale’ye gelen iki arkadaş şu anda bisiklet ile minimal bir yaşamın keyfini çıkarıyor.
Bisikletleri ile Çanakkale’de pek çok yere giden iki arkadaş Fuat Dayıoğlu ve Şaduman Akgün ‘2 teker 1 çift’ isimli sosyal medya hesaplarında bir araya geldi. En uzun yolculuklarını ise 125 kilometre ile Gelibolu Bolayır Çimpe Kalesine yaptılar. 2021 gezi planlarında ise Ege turu ve Kapadokya turu yer alıyor. İşte o keyifli söyleşi…


Bize kendinizi tanıtır mısınız?
Merhaba ben Fuat Dayıoğlu. Uzun yıllar İstanbul’da yaşadıktan sonra 3 yıl önce memleketime döndüm. Medya sektörü çalışanıydım. Çanakkale’ye geldikten sonra daha doğaya yakın daha minimal bir hayat yaşamayı tercih ettim.
Merhaba ben Şaduman Akgün üniversite için İstanbul’a gidip, 22 yıl geçirip 2015’te kızımla beraber Çanakkale’ye döndüm. İngilizce Öğretmeniyim. Memlekete yerleştikten sonra küçülerek sadeleşmenin lüksünü keşfedenlerdenim.


2 teker 1 çiftin hikayesi nedir? İsmini kim koydu?
F.D: İki teker bir çiftin hikayesi yaklaşık 1.5 yıl önce başladı. Aslında arkadaşlığımız lise yıllarından başlar. Çanakkale’ye döndükten sonra hafta sonları trekking yapmaya başladık. Sonra hafta içi boş günlerimizi değerlendirebilmek, spor yapmak, doğa da zaman geçirmek için bisiklet sporuna başladık. Bu turlar sırasında çektiğimiz video ve fotoğrafları paylaşmak, Çanakkale’yi ve doğasını tanıtmak için sosyal medya platformlarında İki teker bir çift hesabını açtık. İsim babası benim.


En uzun yolculuğunuzu nereye yaptınız? Kaç kilometreydi?
Ş.A: En uzun turumuz 4 günlük Çanakkale – Dalyan (Ezine ) arası kamplı turumuzdu. 4 gün boyunca Dalyan Bozcaada Papaz Plajında konaklayıp bölgeyi gezip denizin tadını çıkardık. Aynı gün içerisinde yaptığımız en uzun tur ise yaklaşık 125 kilometreyle Gelibolu Bolayır Çimpe Kalesi turumuz oldu. Şaduman’ın ilk uzun turlarından biriydi. Bisiklete başlayalı 3 ay olmuştu.

Belirlediğiniz ve sürekli gittiğiniz bir güzergah var mı? Yoksa genel olarak farklı yerleri mi tercih ediyorsunuz?
F.D: Çanakkale doğası ve kültürel mirasıyla çok zengin bir bölge gez gez bitmiyor desek yeridir. Mevsime göre her yolun kendine göre bir güzelliği var, ama bisiklet sürmeyi en çok sevdiğimiz rota Gelibolu Yarımadası tarihi dokusu, doğal güzellik taşıdığı manevi anlamla her seferinde bizi büyülüyor.


Yolculuğunuzda başınıza gelen ilginç veya unutamadığınız bir anınız var mı?
Ş.A: Genel de her tur ayrı bir keyif ve macera oluyor her gün geçtiğimiz yollar bile bisikletle geçerken daha bir farklı görünüyor. Benim için en önemli ilk hatıralarım arasında İntepe yokuşlarında yağmur altında soğukta iki baldırıma da kramplar girerken hem bisiklet sürmeye devam edip hem de ağladığım an var. O sırada Fuat yanımda ‘Alışacaksın bu kadar yüklenme ve umutsuzluğa kapılma’ derken ben bisiklet hayatımın başlamadan bittiğini düşünüyordum. İlk geçen vasıtaya bisikleti atıp eve dönmüştüm, ama ertesi sabah hiç bir şeyim kalmayınca bisiklet sürmekten vazgeçemeyeceğimi anladım.
F.D: Benim için her tur ayrı bir anı, ama o günü çok iyi hatırlıyorum Ezine’ye kadar çok güzel bir havada bisiklet sürdük şubat ayı olmasına rağmen. Hava çok güzeldi fakat Ezine dönüşünde hava bir de değişti, rüzgar poyraza döndü ve sağanağa yakalandık. Çok üşüdüğümü hatırlıyorum. Çanakkale’ye 30 kilometre falan kalmıştı. Bir kamyonete işaret ettik ve durdu. Şaduman’ın bisikletini ve Şaduman’ı kamyonete bindirdikten sonra ben bisikletle devam ettim
Bisiklet sürmenin size ne gibi faydalar sağladığını düşünüyorsunuz?
F.D: Her şeyden önce bisiklet bana meteorolojik olayları yakından takip etmeyi öğretti. Hava durumu yağmur ve rüzgarı artık günlük ve haftalık olarak yakından takip ediyorum. Ayrıca kilo verme ve beden sağlığımın da bisiklet sayesinde güçlendiği bir gerçek.
Ş.A: Bisiklete başlarken sigarayı bıraktık. Bunun antrenmanlarda faydasını o kadar güzel gördük ki. Kan basıncım şahsen son yıllarda sorun yaratmaya başlamıştı; artık tansiyon ve yüksek nabız sorununum kalmadı. Sağlıklı ve fit hissediyorum, ancak bu düzenli spor, beslenme ve hareketsiz kalmamamıza da çok bağlı. Son olarak da Fuat’a kattığı bir şey daha var o da bisiklet endüstrisindeki gelişmeleri yakından takip edip her gün yeni ekipman ve aksesuarları inceleyip ihtiyaç listesi oluşturmak. Hiç bitmeyen bir keyif kendisi için.


Genellikle Instagram hesabınızda trafiğin yoğun olmadığı yerlere yolculuğa çıktığınızı görüyoruz. Çanakkale merkezde de yine bisiklet sürebiliyor musunuz? Yani bisiklet günlük yaşamınızın içinde de var mı?
FD: Haftada bir gün beraber tur yaptığımız bir grubumuz var Hayalet Bisikletçiler adında. Doğayı ve bisikleti seven 8 kişi bir araya geldik Çanakkale ve çevresinde turlar yapıyoruz. Doğaya yakın olabilmek için trafiğin yoğun olmadığı rotaları tercih etsek de zaman zaman ana arterlerde ve şehir içinde pedalladığımız da oluyor. Gündelik hayatımızda ulaşım için çoğunlukla bisikleti tercih ediyoruz. Çanakkale de araç yoğunluğu çok yoğun zaman zaman araç park etmek ya da bir yerden bir yere araçla ulaşmak zor olabiliyor işte o zaman bisikletli olmanın keyfini çıkartıyoruz, fakat yer yer bisiklet yollarının tahrip edilmesi ve bisiklet yollarına park eden araçlar bisikletlilerin hayatını zorlaştırıyor. Çanakkale Belediyesi bisiklet yollarını arttırmalı bizce Şehrimiz bisiklet için çok uygun bir coğrafyada. İnsanlarımız bisikletçiye birçok şehirden daha saygılı. Dünyamızın durumu malum pandemi döneminde doğaya sahip çıkmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Hayata kattığımız her bisiklet atmosferimizden bir parça daha zehirli bileşenin azalması demek.

SONBAHAR’DA KAPADOKYA EN ÇOK İSTEDİĞİMİZ ROTA
2021 için ne gibi planlarınız var?
2020’de uzun yol ve kamplı tur çok yapamadık. Pandemi koşullarının uygunluğuna göre bu yıl yaz başı için Çanakkale çıkışlı Kuzey Ege sahil şeridini kapsayan uzun soluklu bir Ege Turu planlıyoruz. Sonbahar’da da kısmet olursa Kapadokya en çok istediğimiz rota.


Bisiklet süren kişiler için sizce şehirdeki eksiklik nedir?
FD: Şehir dışından gelen bisikletçiler için Çanakkale son yıllarda çok revaçta. İnsanlar sosyal medya üzerinden Çanakkale ve çevresiyle ilgili bize birçok soru sorup yöremizin rotalarını öğrenmek istiyor, fakat Gelibolu Yarımadası’nda ve Çanakkale merkeze yakın bisikletçilerin konaklayabileceği konaklama ve kamp alanları az ya da yetersiz bu konuda yeni alanlar açılmalı.
Ş.A: Bir kadın bisikletçi olarak Çanakkale’de aktif kadın bisikletçilere ulaşmak zor oluyor. Pandemi yüzünden keyif için sürenlerin sayısında artış olmakla beraber bisikleti hayatının parçası haline getirmiş ya da getirmeyi arzulayan daha fazla hemcinslerimizin olmasını çok isterim.
Teşekkür ederiz

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST