“Biz Türk’üz, bu toprakların koruyucusu biziz”

KALEM Farkıyla...

“Biz Türk’üz, bu toprakların koruyucusu biziz”

“Biz Türk’üz, bu toprakların koruyucusu biziz”

‘Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası; Değerler ve Şehir’ konulu kongrede konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “İki temel unsuru unutmayacağız; biz yüce dinimiz İslam’ın temsilcileriyiz ve biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temsilcileriyiz. Biz Türk’üz, bu toprakların koruyucusu biziz” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İçdaş Kongre Merkezi’nde ‘Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası; Değerler ve Şehir’ konu kongre düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı, İl Müftülüğü ve ÇOMÜ tarafından ortak olarak düzenlenen kongreye; Türk Yazar ve emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Saadettin Ökten, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Müftüsü Arif Gökçe, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, İl Milli Eğitim Müdür Osman Özkan ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını İl Müftüsü Arif Gökçe gerçekleştirdi. Gökçe konuşmasında şunları söyledi, “Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin 20’ncı yılı olması sebebiyle 2018 Yılı ‘Troya Yılı’ olarak ilan edildi. Bunda da Sayın Valimizin gayretlerini, çabasını biliyoruz. Sayın Valimiz bir gün ‘Siz bu yıl için bir şey yapmayacak mısınız?’ dedi. Ben de hemen İlahiyat Fakültesi Dekanımızın yanına gittim ve ‘Sayın Dekanım bir şey yapmamız lazım’ dedim. Sayın Dekanımızla birlikte bu mütevazi çalışmayı başlattık. Konumuz, Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası; Değerler ve Şehirdir. Bir şehirde bu tür faaliyetler olmazsa o şehir ölü bir şehirdir. Yani ölü şehirlerin insanları, böyle faaliyetlerin içinde olmazlarsa ölü insanlar olurlar. Tüm katılımcılara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz ise, “Bu programın başlaması yaklaşık 1 yıl önceye dayanıyor. Özellikle Troya, 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya kültür Mirası olarak kabul ediliyor. Hem Troya’nın 20’nci yılını kutlamak hem de Troya’yı insanlığın ilk formlarından bahsetmeye çalışıyoruz. Özelikle 15 Temmuz 2016’dan sonra Türkiye aleyhine yürütülen berbat bir kampanya var. Biz, bu süreçte mekan üzerinden onu ifade etmek için böyle bir uluslararası kongreyi düzenledik” dedi.ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, “Çanakkale tarihinde iki önemli olay var. Bunlardan bir tanesi, Troya Savaşlarıdır. Troya Savaşlar, bundan yaklaşık olarak 3 bin yıl önce gerçekleşmiş ve şair Homeros bir destan haline getirilmiştir. Troya Ören Yeri, 18 yıl önce UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Öte yandan Çanakkale tarihinin ikinci en önemli olayı, 103 yıl önce yaşanan Çanakkale zaferidir. Bu vesileyle herkese tavsiyemiz Çanakkale şehitliğine gitmenizdir” dedi.

TROYA ÇANAKKALE’NİN KÜLTÜRÜDÜR
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise kongreyi çok anlamlı bulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı, “2018 Troya yılı olması dolayısıyla müftülüğümüz ve dekanlığımız tarafından böyle bir program hazırlandı. İşin içince mekan, insan, inanç var. Bunların hepsini bu çerçeve içerisinde çok değerli üstatlarımızdan dinleme fırsatı bulacağız. Özellikle Prof. Dr. Saadettin Ökten hocamızın aramızda olması dolayısıyla onun derin bilgilerinden faydalanacağız. Troya çok önemli bir başlangıç, hem şehir hem ülke için. Bu şehrin 3 tane kahramanı vardır. Bunlardan birincisi Hektor. Troia’da Akalara karşı savaşan Troia kahramanı. Troia hep Yunan şehri sanılıyordu son yıllara kadar. Troia bir Anadolu şehridir, bizim kültürümüzdür. Çanakkale’nin kültürüdür. İkinci kahramanımız Fatih Sultan Mehmet’tir. Çanakkale’nin kuruluşuna vesile olmuştur, kaleleri yapmıştır. Boğazın geçilmemesi için yapılmıştır bu kaleler. En son kahramanımız da Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizdir. Biz de bu kahramanlarımız gibi vatanımızı korumak için aklımızı başımıza devşireceğiz, inancımıza sahip çıkacağız. İki temel unsuru unutmayacağız; biz yüce dinimiz İslam’ın temsilcileriyiz ve biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temsilcileriyiz. Biz Türk’üz, bu toprakların koruyucusu biziz”

KIYMETLİ TOPRAKLARDAYIZ
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen ise “İnsan, inancıyla yaşarsa değerli olur, inancıyla yaşayabilmek için de vatana ve mekana ihtiyaç duyar. Mekan ne olursa olsun, asıl olan insandır. Bugün Çanakkale’deyiz, mekanın kıymetinin bilindiği ülkemizdeki en kıymetli topraklardayız” dedi. Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna ise şunları söyledi, “Troya yılı geneline baktığımızda Sayın Valimizin başkanlığında yürütülen çalışmalar, kurumlarımızın, vatandaşlarımızın ve ülkemizin diğer kamu kurum ve kuruluşlarının önemli bir şekilde kafa yorması neticesinde oldu. Ben, Troya Yılı’nı çok önemsiyorum. Bu ruh, heyecan ve motivasyonun önümüzdeki yıllarda da devam etmesi durumunda Çanakkale’nin ülkemizin ve dünyanın marka kentlerinden biri olarak tanıtılmasının katbekat artacağını ve bunu, bu bölgede yürütülen değerin çok büyük bir katkısı olacağına inanıyorum”
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Saadettin Ökten, “Medeniyet Tasavvurumuzda Şehir” başlıklı açılış sunumunu gerçekleştirirken, program farklı başlıklardan oluşan sunum ve söyleşilerle devam etti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST