BM Başkanı bir Çanakkaleli oldu

KALEM Farkıyla...

BM Başkanı bir Çanakkaleli oldu

BM Başkanı bir Çanakkaleli oldu

Çocukluk ve gençliği Çanakkale’de geçen, “Truva Dörtlüsü” adıyla 1960lı yıllarda Çanakkale’de müzik yapan Volkan Bozkır Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanı oldu.

BM Genel Merkezinde düzenlenen törende Volkan Bozkır, 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Band’den görevi devraldı. Genel Kurul’da 178 ülkenin desteğini alarak Türkiye’den BM Genel Kurulu Başkanlığına seçilen ilk isim olan Bozkır, 2021 eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.
Volkan Bozkır kimdir?
Volkan Bozkır, evli ve iki çocuk babası olup Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı sahibidir.Volkan Bozkır 1960’lı yılların ikinci yarısında arkadaşlarıyla Çanakkale’de yaptığı müzikle de hatırlanmaktadır. “Truva Dörtlüsü” olarak bilinen gençler oldukça dikkat çekici kimselerdi. “Altuğ Dilmaç” grubun solist ve bateristi, aynı zamanda Truva Dörtlüsü’nün başkanıydı. “Volkan Bozkır” solo gitar, solist “Emin Aytan” ritim gitar çalmaktadır. “Atalay Çapkan” grubun baş gitaristi ve elektronik düzeni kurmaktan sorumluydu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Bozkır, kariyer diplomatı olarak Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkatibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerini yürüttü. Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunan Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı sahibi.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST