Boğaz trafiğe kapatıldı

KALEM Farkıyla...

Boğaz trafiğe kapatıldı

Boğaz trafiğe kapatıldı

Çanakkale Boğazı’nın 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Avrupa kule bağ kirişi montajının yapılacak olması nedeniyle dün 05:00 ile 18:00 saatler arasında çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı.

İnşası devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Avrupa kule bağ kirişi montajı operasyonunun yapılacak olması nedeniyle Çanakkale Boğazı dün çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı. Çanakkale Liman Başkanı İsmail Gümüş tarafından yapılan yazılı açıklamada, Perge Denizcilik ve Gemi Acenteliği Ltd. Şti.’nin Liman Başkanlığı’na gönderdiği yazıda “1915 Çanakkale Köprüsü projesi kapsamında 31.07.2019 tarihinde Avrupa kule temeli bağ kiriş montajı işleminin hava müsaadeli olarak yapılmasının planladığı bildirilmiştir. Bahse konu operasyon için 30.07.2019 günü projede çalışmakta olan TAKLIFT-4 isimli yüzer vinç ile SAPPHIRE isimli römorkörün operasyon bölgesine demirleyeceği , SAPPHIRE römorkörünün çapaların Avrupa kule bölgesindeki şamandıraların 200 metre içinde kalacağı için gemi trafiğinin orta hatta doğru yönlendirilmesi ve operasyon limitinin 20 santimetre dalga boyunu öngörmesi nedeniyle 31.07.2019 günü saat 05:00 ile 18:00 saatler arasında kule temelleri bölgesinde gemi olmayacak şekilde planlama yapılması istenmiştir. Bu kapsamda, SAPPHIRE isimli römorkörün 30.07.2019 günün saat 15:00’da gemi trafik ayrım düzeninin yaklaşık 200 metre içinde olacak şekilde çapa atacak olması nedeniyle bu saatten itibaren kuzey-güney yönlü gemi trafiğinin orta hatta doğru geçiş yapacak şekilde yönlendirmesi; Avrupa kule bağ kirişi montajı operasyonunun 31.07.2019 günü saat 05:00’da başlayacağı ve 18:00’da bitirilmesinin öngörüldüğü ve 0,2 metre dalga boyu şartının bulunması nedeniyle çalışmalarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için belirtilen saatlerde çalışma bölgesinde gemi olmayacak şekilde Çanakkale Boğazı’nın her iki yönden gemi trafiğine kapatılmasının uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST