“Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız”

KALEM Farkıyla...

“Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız”

“Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan müdahalelere sert tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız, birlikte güçlüyüz! Üniversitelere vurulan kelepçelere, atanan kayyımlara karşı herkesi demokratik mücadeleye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanması üzerine üniversiteliler tepki göstermişti. Eğitim SEN Çanakkale Şubesi tepki gösterdiği için polisin müdahalesi ile karşılaşan öğrencilerin yanında olduğunu belirtti. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Türkiye üniversiteleri AKP elinde cübbeleri polis postallarıyla ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlanan, akademisyenleri ihraç edilen, emekçileri güvencesiz çalışmaya mahkum edilen, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştürülmüştür. İşte, tek adam rejiminin ve rektörlerinin üniversite tahayyülü budur! Eğitim Sen olarak, rejimin ve rejime sadakatle itaat eden rektörlerin üniversitelere biçtiği kaftanı hep birlikte demokratik mücadele ile yırtabileceğimizi biliyoruz. Akademisyeni, öğrencisi, idari ve teknik personeli ve taşeron işçisiyle üniversite bileşenlerinin demokratik talepler etrafında yan yana gelmesinin umudu nasıl çoğalttığını görüyoruz. Umudumuz arttıkça, korkuya hükmettiğini sananların iktidarlarını yitirme korkularına da daha fazla tanık oluyoruz. Bu nedenle herkesi atanan kayyımı kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya çağırıyor, insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz. Demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST