Bosna ile kardeşlik köprüsü

KALEM Farkıyla...

Bosna ile kardeşlik köprüsü

Bosna ile kardeşlik köprüsü

Bosna ile Biga arasında kardeşlik ve işbirliği köprüsü kuruldu.
Bosna Hersek Unsko-Sanski Kanton Bölgesi Başbakanı Mustafa Ruznic, bakan ve belediye başkanlarından oluşan heyetle Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Biga Belediyesi anlamlı bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı. Bosna Hersek Unsko-Sanski Kanton Bölgesi Başbakanı Mustafa Ruznic, USK Tarım Bakanı Sulejman Kulenovic, USK Ekonomi Bakanı Nijaz Kadiric, USK Meclisi Üyesi Nisvet Jusic, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujonovic ve başkan yardımcıları, Buzim Belediye Başkanı Mersudin Nanic ve başkan yardımcıları, Dünya Bosna Hersek Göçmenler Birliği Başkanı Hasan Sehoviç, Türkiye – Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Güneş ve USK Arıcılar Birliği Başkanı Hajrudin Sabic, Biga Belediyesi’ne resmi ziyaret gerçekleştirdi ve ardından 13. Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Biga Fuarı’nın açılış törenine katılarak stantları gezdi.

BİGA İLE BİZİM İLÇELER KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, belediye hizmet binası girişinde karşıladığı heyeti makamında misafir ederek önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Heyete, Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergün Erkap eşlik ederken, Biga ile Buzim Belediyeleri arasında iki şehir arasındaki dostluk bağlarını ve ortak işbirliğini güçlendirmek amacıyla imzalanacak olan kardeş şehir protokolü için ilk adım atıldı. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Buzim Belediye Başkanı Mersudin Nanic ön görüşme gerçekleştirerek protokolün hazırlanması için talimat verdi.

ERDOĞAN “BU ZİYARETLERİ HER YÖNÜYLE ÇOK KIYMETLİ BULUYORUM”
Ziyarette konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Boşnak kardeşlerimizi Biga’mızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sizleri şahsım ve hemşehrilerim adına selamlıyor ve hoşgeldiniz diyorum. Bu yıl 13.’sü düzenlenen fuarımız sizlerin katılımıyla uluslararası bir anlam buluyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Srebrenitsa Soykırımı’nın 24. yıldönümü dolayısıyla Bosna’ya resmi ziyaret gerçekleştirmiştik. Şimdi sizler geldiniz. Ben bu ziyaretleri kardeşliğin artması, kültürlerin birbirini tanıması, ticari faaliyetlerin artması, birlik, beraberlik ve dayanışma için çok anlamında çok kıymetli buluyorum. Bizler çok farklı kültürlerden oluşan tek milletiz. Dünyadaki siyaseti hepimiz takip ediyoruz. Birleşmiş Milletler’de hamdolsun dünyaya yanlışları haykıran bir liderimiz var. Bizler birlik ve beraberlik içinde liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında durmalıyız” ifadelerini kullandı. Biga’nın tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri hakkında bilgi veren Başkan Erdoğan, “108 köyümüz, Gümüşçay ve Karabiga olarak iki beldemiz var. Pomak, çerkes köylerimizle birlikte tek köyümüz Boşnak köyü o da Kalafat köyüdür. İlçemiz kültür olarak çok zengin. Aynı zamanda dernekleşme süreci sürüyor ve biz derneklerimize destek vermeye devam ediyoruz. Haziran ayında Alışveriş ve Kültür Festivali’mizin ilkini düzenledik. Dünyanın farklı yerlerinden gelen heyetler ve Boşnak kardeşlerimizin de katılımıyla uluslararası boyut kazandı. Sizler ile hiçbir zaman irtibatımızı kesmeyeceğiz. İlçemize deniz 18 kilometre, ilçemizde balıkçılık önemli oranda yapılıyor ve uluslararası iki limanımız var. Kalafat köyü yakınındaki Nilüfer Gölü gibi çok güzel doğal güzelliklerimiz var. Ziyaretiniz için çok teşekkür ediyoruz. Ticari ve kültürel çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” diye konuştu.

BİGA İLE ORTAK VE ÖZEL BENZERLİKLERİMİZ VAR
Bosna Hersek Unsko-Sanski Kanton Bölgesi Başbakanı Mustafa Ruznic yaptığı konuşmada, “Bizleri ve heyetimizi ağırladığınız için çok teşekkür ederiz. İlk olarak şunu söylemek istiyorum. Ziyaretimiz öncesi fuar alanında kısa bir gezi yapmıştık. Sergilenen ürünlerin neredeyse tamamının Türk malı olduğunu gördük ve sizlerle gurur duyduk. Biz de maalesef böyle bir durum yok. Bosna Hersek’in en güzel doğal güzelliklerine sahip coğrafyası Unsko-Sanski Kanton bölgesidir. En büyük süt üreticileri, kereste sanayisi bizim kantonda bulunuyor. Biga ile her yönüyle ortak ve özel benzerliklerimiz var. Bizler Türkiye ile bağlantılarımızın her geçen gün daha da güçlenmesi için çalışıyoruz. Bölgemizde TİKA’ın önemli faaliyetleri var. Bizler sizlerle her türlü işbirliğine hazırız ve elimizden geleni yapacağız” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST