Bozcaada Yerel Tatlar Festivali başlıyor

KALEM Farkıyla...

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali başlıyor

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali başlıyor

Her yıl Eylül ayının ikinci haftası yapılan Uluslararası Bozcaada Yerel Tatlar Festivali yarın başlıyor.

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği tarafından Eylül ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen Uluslararası Bozcaada Yerel Tatlar Festivali yarın başlıyor. 3 gün boyunca devam edecek olan festivalde katılımcılar farklı tatları tadabilme imkanı bulacak. Bozcaada Kalesinde olacak festivalde vatandaşlar restoranda yer alan Yerel Tatlar menülerini ve ada mutfağının lezzetlerini deneme şansı elde edecekler.

HER YERDE YEREL LEZZETLER OLACAK
Bozcaadahaber.net isimli internet sitesinden alınan bilgiye göre, Bozcaada restoran ve kafelerinde adaya özel keçi peyniri, Çanakkale domatesi, incir, gelincik reçelleri, pişi ve böreklerin yer aldığı kahvaltıların yanı sıra ada mantısı, kalamar ve ahtapot ızgarası, oğlak tandır, tavşan yahni gibi geleneksel ada lezzetlerinin olduğu menüler sunulacak. Pastane, kafe ve kahvelerde adanın bademli ve sakızlı kurabiyeleri, üzüm suyu, koruk suyu, gelincik şerbeti, adaçayı gibi özel lezzetlerini deneyimleme şansı olacak. Balık Restoranlarında ve meyhanelerinde ise yerel mezelerin yer aldığı etkinliğe özel meze menüleri sunulacak. Festival boyunca adanın her yerinde Bozcaada geleneksel yemek kültürünü deneyimleme şansına sahip olacaksınız.Her sene adalı kadınlar tarafından hazırlanan ve meydanda gün boyunca sunulan yerel yemekler, bu sene de 22 Eylül Cumartesi günü Bozcaada Kalesi içinde sunuluyor olacak. Kuskuslu Kuzu Kapama, Kulak Mantı, Pişi, Nohut Ekmeği, Çiğ Dolma, Kabak ve Patlıcan Döşeme, Otlu Pilav, Mangalda Sardalya, Tavşan Yahni, Mafiş, Ada Baklavası ve daha birçok ada lezzeti Bozcaada misafirlerine lezzet şöleni yaşatacak. Ayrıca festival katılımcıları etkinlikteki workshop alanında ülkenin en ünlü şefler ve adalı şeflerinin ada malzemeleri ile hazırlayacakları lezzetleri deneyimleyecekler.

GRUP MEYDAN SAHNE ALACAK
23 Eylül Pazar günü Bozcaada restoranlarında ada mezeleri workshopları ünlü şefler ve ada şefleri ile gerçekleştirilecek. Festival süresinde meze muhabbetlerinde ve çilingir sofrası etkinliklerinde Zafer Oylan da yer alacak.Festivalde bu sene adanın müzisyenlerinden oluşan Grup Meydan da bir konser verecek. En son Bağ Bozumu Festivali’nde Salhane’de beğeniyle izlenen grup, bu kez Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak sahnede izleyicilerle buluşacak. 22 Eylül Cumartesi saat 22.00’deki konser ücretsiz ve herkesin katılımına açık olacak.Bozcaada Yerel Tatlar Festivali’ne dair paylaşımlar ise sosyal medyada #bozcaadayereltatlarfestivali etiketiyle paylaşılacak.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST