“Bu ateşte çay” demlenmez!”

KALEM Farkıyla...

“Bu ateşte çay” demlenmez!”

“Bu ateşte çay” demlenmez!”

Türkiye’nin akciğerleri günlerdir alev alev yanıyor. Ülkenin dört bir yanında yaşanan ve bir türlü kontrol altına alınamayan orman yangınları vatandaşın sabrını taşma noktasına getirirken muhalefet sıralarından ise çok daha sert tepkiler yükseliyor. Çanakkaleli pek çok siyasetçi de hem havadan müdahalenin yetersizliğini hem de durum böyle iken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itfaiye araçlarını bekleten uzun konvoyu ile yangın bölgesine giderek mağdur vatandaşlara “çay atması”nı ağır sözlerle eleştirdi. Açıklamaların ortak paydası ise oldukça netti; “Bu ateşte çay demlenmez!”

Türkiye’nin pek çok ilinde sayıca yüzü geçen orman yangınları başta Antalya, Muğla, Adana ve Mersin olmak üzere çok sayıda noktada adeta felakete yol açtı. Binlerce vahşi hayvan, kuş türleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvan feci şekilde can verirken alevlerin yerleşim yerlerine sıçraması ile felaketin boyutları endişe verici hale geldi.

YANGIN MAĞDURLARINA “ÇAY FIRLATMA” ŞOKU!
Hal böyle iken 2021 yılı Türkiye’sinde yangınlara havadan müdahale edilmede yetersiz kalınması, CHP’li belediye başkanlarının “yardım etmek istemedikleri için telefonlarımızı açmıyorlar” yönündeki sitemleri, soğutma çalışmalarının yapılmaması gibi pek olumsuz faktör, vatandaşın sinirlerini daha da gerdi.

Hal bu iken özel uçağı ardındansa uzun konvoyu ile yangın bölgesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştirilerin odağı haline geldi. Yangın mağdurlarının üzerine çay fırlatan Erdoğan’a muhalefet partisinden de tepkiler gecikmedi.

“YANGIN BÖLGESİNE UÇAK UÇMAZKEN BEYEFENDİ HAVADAN İNCELEMEDE BULUNUYOR!”
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Ülke yangın yeri, insanlar, hayvanlar canlarını kurtarmaya çalışırken, alınmayan, uçurulmayan yangın uçakları tartışma konusuyken beyefendi “havadan” incelemede bulunuyor. Bu kadar kopmuşlar gerçeklerden ve halktan…” ifadelerini kullanarak Erdoğan’a sitem etti.

“KİRALAMAK ÇÖZÜMSE SEN NİYE HALKIN PARASIYLA SARAY YAPTIRDIN, SEN DE ÇIK KİRAYA!”
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Yangın söndürme uçağı neden yok? diye soruyoruz. “Biz kiralama yöntemini seçiyoruz” diyorlar. “Kiralama” daha iyi bir yöntemse, kiralama senin çözümünse, sen o zaman o #Külliye’de de oturma, o halkın parasıyla yapılan #Saray’da da oturma. Kiraya çık o zaman” dedi.

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz de yaptığı paylaşımda Erdoğan’a göndermede bulunarak “Bu ateşte çay demlenmez!” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST