Büyük Hatip Bölükbaşı

KALEM Farkıyla...

Büyük Hatip Bölükbaşı

Büyük Hatip Bölükbaşı

Yıllar önce bugün, 14 Haziran 1962 tarihinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nden ayrılan Osman Bölükbaşı ve arkadaşları Millet Partisi’ni kurdu. Nükteleri ile meşhurdur. Özal ile ilgili bir anekdotunu paylaşmak isterim.

 

Köylünün biri pazarda kaz satıyormuş. Tüm kazları elinden çıkarmış, bir tanesi elinde kalmış. ‘Bari sinemaya gideyim de bir film seyredeyim’ demiş. Ama kazla içeriye sokmamışlar. Köylü de dışarı çıkıp kazı şalvarının içine saklamış, sinemaya girmeyi becermiş. Karanlıkta bir koltuğa oturmuş. Yanındaki yaşlıca kadın çekirdek çıtlatıyormuş. Çıtırtılardan etkilenen kaz, başını dışarı çıkarıp hanımın attığı kabukları yutmaya başlamış. Hanım bir süre sonra ağzı açılıp duran karartıyı fark etmiş: “Allah Allah demiş, gördüm de, kırk yıldır hiç böylesini görmedim.”

 

TEKNOLOJİ KONUŞMAYA ÇALIŞIYOR

Mitsubishi Electric, hangi dilin konuşulduğu belirtilmeden yüksek isabetle çok dilde konuşma tanıma özelliğini taşıyan bir teknoloji geliştirdi. Mükemmel Konuşma Tanıma (Seamless Speech Recognition) adı verilen yeni teknoloji,  dilleri eşzamanlı olarak tespit edebiliyor ve anlayabiliyor.

 

BÖYLE LAF OLMAZ

Ordu Valisi Seddar Yavuz’un 23 Nisan’da bir ilköğretim okulunda öğretmenlere yaptığı konuşmada ‘Atatürk’ü çok abartmaya gerek yok, o kadar abartmayın, bu ülkede 10 senede bir Atatürk kadar biri çıkar.” demiş. Eğer doğruysa, ülkenin valisinin Atatürk’ü anlayamamış olmasıyla üzüntü duyarım.

KONUŞMASIYLA GÜNDEM OLDU

Şarkıcı Melek Mosso, Türkiye’de kadınların seslerini daha fazla çıkarması gerektiği üzerine yaptığı konuşmasıyla sosyal medyanın gündeminde. “Kimsenin nasıl davranmanız gerektiğini söylemesine ihtiyacınız yok kızlar! Aksini söyleyenlere ‘babayı alırsın’ diyoruz” sözleri ve orta parmak hareketiyle gündem oldu. O halde tespit şudur. Birşey için çok kelime sarf etmenize gerek yoktur. Mühim olan az sözle neyi nasıl anlattığınızdır.

 

YABANCIYLA KONUŞMAK MUTLU EDİYOR

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, yabancılarla sosyalleşmenin her iki tarafı da daha mutlu ettiğini ortaya koydu. İnsan istemeye istemeye yabancı bir kimseyle diyaloga geçebilir. Lakin sonrasında mutluluk katsayısının arttığı bilimsel olarak gözlemlenmiştir.

ÇANAKKALE MÜFTÜLÜĞÜNE ÖNERİ

Çanakkale Müftülüğüne, personelinin hitabet kabiliyetini artırmaya yönelik girişimlerde bulunmasını önermek isterim. Bunu ifade ederken imamların, müezzinlerin kötü konuştuğu gibi bir iddiada bulunmuyorum. Hatta Kepez’deki cami hocalarından çok memnun olduğumu belirtmeliyim. Lakin neden olmasın? Böylelikle hem dinimizin daha iyi anlatılmasına vesile olacak hemde cemaatin memnuniyeti kazanılacaktır.

CHE’nin HİTABETİ

Bugün Che Gueevera’nın doğum günü. 11 Aralık 1964’te New York’taki Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde Küba heyeti adına yaptığı konuşma unutulmaz. Emperyalizme karşı halkların özgürlük arayışını temel alıyor, farklı sistemlere sahip ülkelerin barışçıl biçimde yaşamalarının sağlanması gerektiğini savunuyordu. ABD emperyalizmini ve onun destekçilerini mahkûm ettiği konuşmasında, dünyanın her yerindeki özgürlük hareketlerini desteklediklerini vurguluyordu.

 

NE SÖYLEDİĞİNİZ ÖNEMLİ

Amerikalı gazeteci John Reed  Rusya’daki 1917 Ekim Devriminin öncesini anlattığı, ”Dünyayı Sarsan On Gün” adlı bir kitabı var. Bir akşam vakti, büyük bir salonda toplanmış işçilere Bolşevik Troçki’nin yaptığı konuşmayı dinlerken, o salonun nasıl tezahüratlarla inlediğini anlattıktan sonra, ”Bundan sonra konuşacak Lenin ne talihsiz” diye düşündüğünü söylüyor.

İsmi anons edildikten sonra, köşedeki sobanın etrafında oturan grup içinden kalkıp kürsüye yürüyen kısa boylu, kel kafalı adamın Lenin olduğunu şaşkınlıkla anladığını yazdıktan sonra şöyle devam ediyor: ”O konuşmaya başladıktan sonra salon sessizliğe büründü. İşçiler O’nu büyük bir dikkatle dinlediler. O Troçki gibi büyük bir hatip değildi ama söylediği her cümle o insanların hayatlarının ta içinden geliyordu. Yani şunu anlatmak istiyorum. Söyleyiş kabiliyetinizden memnun değilseniz, söylediklerinize yoğunlaşın.

 

İMAMOĞLU MU, YILDIRIM MI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım bu hafta sonu İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde karşı karşıya gelecek. Bu çok önemli buluşma insanları oy verme davranışını etkiler mi? Bir ölçüde evet. Haftaya bu karşılaşmayı değerlendireceğiz.

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST