Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hezimetleri(!)

KALEM Farkıyla...

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hezimetleri(!)

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hezimetleri(!)

Çanakkale Belediyesi halk otobüslerinin sefer saatleri resmen çocuk oyuncağına döndü. Neredeyse her gün değiştirilen otobüs saatlerinden vatandaş yaka silkmiş durumda… Bir gün “buçukta” kalkacağı belirtilen otobüs, ertesi gün “buçuğu beş geçe” kalkıyor. Bir gün “çeyrek geçe” kalkış yapacağı yazan araç, bir anda “çeyrek kala” kalkmaya başlıyor. Her gün güncellenen sefer saati listesini vatandaşın takip etmesini geçininiz, şoförlerin bu saatlere riayet etmesi ise ayrı mesele… Öyle ki çoğu “3’ü, 5’i” hesaba katmadan öylece kalkıveriyor. Hal böyle olunca otobüsünü kıl payı kaçıran çoğu vatandaş, doğrudan mağdur edildiğini ifade ederek Çanakkale Belediyesi’nin ulaşımda hizmetlerini değil, daha çok hezimetlerini gördüğünü düşünüyor.

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri, bugünlerde adını “Ulaşım Hezimetleri” olarak andırıyor. Zira kent içi ulaşımda sefer saatlerini takip etmek neredeyse imkansız! Her gün güncellenen listede bir gün “buçukta” kalkacağı belirtilen otobüs, ertesi gün “buçuğu beş geçe” kalkıyor. Bir gün “çeyrek geçe” kalkış yapacağı yazan araç, bir anda “çeyrek kala” kalkmaya başlıyor. Hal böyle olunca vatandaşın dolar kurundan daha hızlı değişen bu karmaşık listeyi takip etmesi bir hayli güç oluyor. Dahası artık şoförler de sistemin değişkenliğinden olacak çoğu kere kafalarına göre kalkış yapıyor. Ulaşım listesinde İskele’den 40 geçe kalkacağı yazan Ç9 otobüsü, birden 35 geçe kalkabiliyor mesela! Üstüne üstlük pek çok şoför, bu tutarsızlık sebebiyle otobüsüne koşarak yetişmeye çalışan vatandaşları da duraklarda es geçiyor.

“OLUYOR BÖYLE ŞEYLER?”
Durumun ulaşım hizmetlerine bildirilmesi ise skandalın bir başka tarafı. Zira vatandaşın şikayetine ilişkin yapılan açıklama ise “Oluyor böyle şeyler”den bir adım öteye gidebilmiş değil… Böyle şeylerin “olmaması” en azından “olağan” olmaması için ne yapılması gerekiyor?

“KALKIŞ SAATİ: KAFAMIZA GÖRE KALKIYORUZ”
Bu soru hala yanıt bulabilmiş değil. Muhtemelen çözüm; Ulaşım Hizmetleri sayfasındaki araç kalkış saatlerini “kafamıza göre kalkıyoruz” olarak değiştirmekten geçiyor(!) Bu yapılmalı ki artık hiç değilse malumun ilamı olsun.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST