Çanakkale bir ilke ev sahipliği yapacak

KALEM Farkıyla...

Çanakkale bir ilke ev sahipliği yapacak

Türkiye’de ilk kez yapılacak olan Uluslararası Off-Road yarışında geri sayım başladı.

4 ve 7 Ekim tarihleri arasında yapılacak olarak Baja Troia Turkey Off Road yarışmalarında geri sayım başladı. Yarışma ile ilgili olarak dün Truva Otel’de basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; İl Spor ve Gençlik Müdürü Aziz Sinan Alp, ISOFF Kulüp Başkanı Erkan Birinci, İş İnsanı Mustafa Kansu ile çok sayıda davetli katıldı. Yarışla ilgili açıklamalarda bulunan ISOFF Kulüp Başkanı ve Yarışın Direktörü Erkan Birinci, Baja Troia Turkey’in bu yıl ikincisinin yapılacağını belirterek şunları söyledi, “Geçen sene gayet başarılı bir şekilde yaptığımız organizasyon oldu. Çanakkale’nin de desteği uluslararası bir işi güzel bir şekilde yaptık. Bu yıl ikincisini tekrar ediyoruz. Baja Troia Turkey Türkiye’de yapılan tek uluslararası Off-Road yarışı. Böyle de ayrı bir özelliği var yarışın. Rallide uluslararası yarışlar var ama Off Road’ta Baja Troia Turkey ilk olarak uluslararası bu kadar kayıt alıyor ve burada yaptığımız bir yarış. Bu Doğu Avrupa Şampiyonasının bir ayağı. 6 tane yarış yapılıyor. Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye arasında.Geçen yıl Valiliğin desteği ile ve en büyük destekçimiz Mustafa Kansu Bey’in yardımları ile burada güzel bir organizasyonu gerçekleştirdik. Bu yıl da 4 ve 7 Ekim tarihlerinde yapacağız. Ralli merkez Kipa maketin önünü servis alanı olarak kullanıyoruz. Oradaki büyük arazide seyirci etabımız olacak. Perşembe akşam başlıyor. Saat 19.00’da seyirci gösteri etabı start alacağız. Cuma cumartesi ve Pazar gündüzleri orman, akşamları tekrar Kipa’nın yanındaki arazide seyirci etabı koşulacak. Toplamda 800 kilometrelik bir parkur bu. Bunun 510 kilometresi özel etap olarak ormanda koşulacak. Toplam 10 etaptan oluşuyor. Geri kalanları transfer yolu olarak kat edeceğiz.

TOPLAM 518 KİLOMETRE
Etapların genel yeri ve konumu ve teknik bilgiler için ise bilgileri Selahattin Toper yarış hakkında bilgi verdi. Toper açıklamalarında, “Akşam 17.30’da paranomik startımızla motosikletlerin öncelikle startı ile başlayacak. Daha sonra arabalar Kipa’nın bulunduğu alana geçerek prolog dediğimiz ertesi günkü start sıralamamızı belirleyen yarışı gerçekleştirecekler. Motosikletlerde dört motor bir anda kalkacak. İç içe geçmiş bir parkurda oluşuyor. Bir parkur vasıtasıyla parkur değiştiriyor araçlar. Arabalar ikili kalkış yapacak. Orman etaplarımızın toplamı 852 kilometre. Bunun 304 kilometresi normal etap dediğimiz özel etaplara ulaşım için trafiğe açık yollar. Burada tabii yarış dışı sadece ulaşım amacıyla kullanılacak. Orman etaplarında 10 etap mevcut. Toplamı 518 kilometre tutuyor. En uzun etabımız 84 kilometre. En kısa olan da 50 kilometre civarındaki etabımız. Etaplar Terzidere, Serçeler Köyü, Kuşçayırı, Salihler, Kızıl keçili bölgesi Çan tarafında yani. Bu bölgeleri içeriyor. Cuma 3 orman etabımız var. Akşam yine seyirci etabı dediğimiz Kipa’nın yana arazisindeki seyirciye yönelik ikili kalkış etabı gerçekleşecek. Cumartesi ve Pazar günleri ikişer etap koşulacak. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere. Pazar günü en son saat 15.00’da yine araçların ikili kalkış etabıyla yarışı bitireceğiz. 17.30’da da yine Truva Atı’nın orada finish törenini ve kupa törenini gerçekleştireceğiz. Büyük bir organizasyon. Sadece 60 küsür araba kullanacağız. Görevli arkadaşlar güvenlik gerekçesiyle itfaiyemiz, ambulansımız ve AFAD ekipleri bizim görevli araçlarımız olmak üzere ciddi bir araç personel çalışacak. Basın için de güzel fotoğraf çekilebilecek noktalar tespit edildi” dedi.

KAYITLAR 100 KİŞİNİN ÜZERİNE ÇIKACAKTIR
Basın ve İletişim Sorumlusu Ayşin Uysal ise katılan yarışmacılar konusunda bilgi verdi. Uysal açıklamasında, “Bu gerçekten Türkiye’de yapılan ilk uluslararası düzeyindeki Off Road yarışı. Geçen sene güzel bir yabancı yarışmacı katılımımız da oldu. Yarışçılar gerçekten etkilendiler. BU sene çok daha yüksek sayıda yabancı yarışmacıyı ağırlayacağız. Bulgaristan’dan, İsrail’den, İtalya’dan, Sırbistan’dan ve Romanya’dan yarışmacılarımız var. Bulgaristan’dan 2 yarışmacımız, İsrail’den 6 yarışmacımız, İtalyan Ralli Art takımı 6 ekiple katılıyor 12 yarışçı. Romanya 8 yarışçı ile katılıyor. Sırbistan 2 ve Yunanistan’da 7 yarışmacımız olacak. 68 yarışçı da şu an da Türkiye’den kayıtlı. Kayıtlarımız gelecek haftanın başında bitiyor normalde. Bunlar bizim ön kayıt listemiz. Kesin kayıtlarımız ile sayının 100’ün oldukça üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Kayıtlarımızın arasında hem ralli kategorisi hem de motosikletler var. Bu yarışçılarımızın bir kısmı ralli gurubunda bir kısmı da motosiklet grubunda. Son derece keyifli bir yarış şekli olacak. Motosikletleri 4’er gruplar halinde yarış etabına sokacağız Bu çok ilgi çekici bir seyir oluşturacak. Ralli araçlarını da ikili grup halinde yarışa sokacağız. Gece etabı köprülerle birbirine bağlanacak. Muhteşem bir yarış olacak projektörler altında” şeklinde konuştu.
Toplantı karşılıklı soru cevap şeklinde sona erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST