“Çanakkale çok parlak geleceği olan bir şehir” (Video)

KALEM Farkıyla...

“Çanakkale çok parlak geleceği olan bir şehir” (Video)

“Çanakkale çok parlak geleceği olan bir şehir” (Video)

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz festivalin detaylarını paylaştı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz , 16 Eylül’de başlayacak Troya Kültür Yolu Festivali’nin detaylarını basın mensupları ile paylaştı. Bakan Yardımcısı Yavuz yüzden fazla etkinliğin, binden fazla sanatçının yer alacağı festival ile ilgili, “Çanakkale çok parlak geleceği olan bir şehir. Zaten keyifli, güzel yaşanılan bir şehir. Bu tarz etkinliklerin bir kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin bir kültür ve turizm destinasyonu olmak anlamında hem Türkiye’de hem uluslararası anlamda adım atmak olduğunu da bir kez daha belirtmek istiyorum. İnşallah Çanakkaleliler festivallerine sahip çıkarsa bu festivalin de gelenekselleşmesine, Çanakkale’nin Troya Kültür Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin dört bir yanında insanların Çanakkale’de ağırlayacağınız günlerin gelmesini istiyoruz” dedi.

16 Eylül Cuma günü saat 17.00’da ‘Troyalılar Geliyor’ isimli kordonda gerçekleştirilecek yürüyüş ile başlayacak olan Troya Kültür Yolu Festivali renkli anlara sahne olacak. 112 etkinliğin gerçekleştirileceği festivalde binden fazla sanatçı yer alacak. Festival programı ile ilgili ise dün bir restoranda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Vali İlhami Aktaş ve Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Vali İlhami Aktaş ve Alan Başkanı İsmail Kaşdemir festivalin Çanakkale’ye hayırlı olmasını diledi.

BİNDEN FAZLA SANATÇI YER ALACAK

Ardından açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Yavuz festivale ilişkin detayları ve festivalin şehre katkılarından bahsetti. Bakan Yardımcısı Yavuz’un açıklamaları şöyle: “Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere 5 şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırılacak olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenecek Troya Kültür Yolu Festivali16 Eylül’de başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çanakkale’de düzenlenecek festival, sergi, konser, söyleşi ve atölyelerden oluşan 100’den fazla etkinliği sanatseverlerle buluşturacak. 40’tan fazla mekânda yapılacak etkinliklerde 1000’den fazla sanatçı yer alacak. Troya, Lidya, Roma, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin izlerini taşıyan Çanakkale tüm Çanakkalelilere ve Boğaz’a yolu düşenlere 10 gün boyunca birbirinden farklı deneyimler yaşatacak. Yaklaşık 3 aylık yoğun bazen yorucu, ama elbette ki bir o kadar da keyifli bir hazırlık sürecinin sonuna geldik. Yoğun mutfak döneminden sonra festivalimizi başlatmak üzere son derece heyecanlıyız. Türkiye Kültür Yolları programı büyük bir proje. Kültür Turizm Bakanlığı olarak Sayın Bakanımızın liderliğinde yaklaşık 3 yıldır yürütmekte olduğumuz bir proje. Kültür Yolu konseptinin özelliği şu; kültür ve sanatı şehre yaymak, özellikle de belli bir aks üzerinden şehre yaymak. Bunu bir şehir festivali haline getirmek. O bölgede yaşayan insanların kültür ve sanatla hiç beklemedikleri bir anda hayatlarının günün herhangi bir parçasında sanatla karşılaşmalarını sağlamak, kendi kentlerini yeniden keşfetmelerini sağlamak. Dışarıdan gelen ziyaretçilerin bu vesile ile şehre gelmesini sağlamak. Yerel kalkınmaya, sosyal gelişmeye katkı sağlamak. Bu nedenle bunları bir aks üzerinde, bir şehir festivalinde tasarladık. Beyoğlu’nda çok iyi sonuç alınca, diğer şehirlerden de talep gelince bunu Türkiye’ye yaygınlaştırmaya karar verdik. Çanakkale bu sene Diyarbakır ile birlikte seçildi. Aslında ülkemizin bir doğusundan bir de batısından katmak istedik” dedi.

İNŞALLAH ÇANAKKALE İÇİN REKOR OLACAK
Çanakkale’de festival için kullanılabilecek çok sayıda mekan olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Deyim yerindeyse bütün şehri bir tiyatro sahnesine çeviriyoruz. Bu nedenle Çanakkale de bize fiziksel olarak çok güzel mekan sundu. Sizler için 100’den fazla etkinliği, 40’tan fazla mekanda tasarladık ve Cuma sabahı başlatıyoruz. Binden fazla sanatçı da görev alacak. İnşallah bu Çanakkale için de bir rekor olacak” şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE’NİN GELECEĞİ PARLAK
Çanakkale’nin parlak bir geleceği olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcısı Yavuz, “Zaten keyifli, güzel yaşanılan bir şehir. Bu tarz etkinliklerin bir kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin bir kültür ve turizm destinasyonu olmak anlamında hem Türkiye’de hem uluslararası anlamda adım atmak olduğunu da bir kez daha belirtmek istiyorum. Şehrin imajına da katkı sağlayacak. Ekonomik boyutuna da katkı sağlayacak. İnşallah Çanakkaleliler festivallerine sahip çıkarsa bu festivalin de gelenekselleşmesine, Çanakkale’nin Troya Kültür Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin dört bir yanında insanların Çanakkale’de ağırlayacağınız günlerin gelmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TROYA KÜLTÜR FESTİVALİ HAKKINDA
Festival, 16 Eylül Cuma günü Çanakkale Kordon’da gerçekleştirilecek “Troyalılar Geliyor” yürüyüşüyle başlayacak. Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında birbirinden önemli tiyatro oyunları ve müzikaller de sahnelenecek. Sanatın her dalına ev sahipliği yapan Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında birçok farklı alanda, başarılı sanatçıların sergileri de görülebilecek. Festival kapsamında farklı alanlarda birçok felsefe söyleşisi düzenlenirken, Deniz Müzesinde her gün film gösterimleri gerçekleşecek. Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturulacak. Binlerce kişinin katılımıyla düzenlenecek spor etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Festivalin son günü olan 25 Eylül’de ise yurt dışından birçok yarışmacının katılımıyla bu yıl 7’ncisi düzenlenecek Gelibolu Maratonu koşulacak. Kilitbahir Kalesi’nden başlayacak maraton kapsamında halka açık olarak 1915 Anı koşusu gerçekleştirilecek. Festival programı ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere https://troya.kulturyolufestivalleri.com/ adresinden ulaşılabiliyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST