“Çanakkale eğitimde Tokyo’yla yarışacak” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Çanakkale eğitimde Tokyo’yla yarışacak” (videolu haber)

“Çanakkale eğitimde Tokyo’yla yarışacak” (videolu haber)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir dizi açılış ve ziyaret için dün Çanakkale’ye geldi. İlk olarak Vali İlhami Aktaş’ı ziyaret eden ardındansa beraberindeki heyetle birlikte TBA Merkezi açılışı ve temel atma törenine katılan Bakan Selçuk, burada açıklamalarda bulundu. Selçuk, konuşmasında Çanakkale’nin eğitim haritasının oldukça iyi bir yerde olduğunu söyleyerek, “Çanakkale eğitimde kendisiyle ya da etrafındaki şehirlerle değil, Tokyo’yla, Paris’le New Jersey’le yarışacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün bir dizi açılış ve ziyarette bulunmak için Çanakkale’ye geldi. Selçuk, programı kapsamında ilk olarak Çanakkale Valiliğini ziyaret etti. Bakan Selçuk’u burada Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve daire amirleri karşıladı.
Bakan Selçuk, Valilik’te şeref defterini imzaladıktan sonra ise TBA Merkezi açılış ve temel atma törenine katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk, kentin eğitim haritasına değinerek şöyle dedi:

“ÇANAKKALE KENDİSİYLE YA DA ETRAFINDAKİ ŞEHİRLERLE YARIŞMAYACAK”
“Buradaki tüm yatırımlar bugün için ümit verici. Çanakkale’nin eğitim haritası oldukça iyi bir yerde. Çünkü Çanakkale kendisiyle ya da etrafındaki şehirlerle yarışmayacak, Çanakkale Tokyo’yla yarışacak, Paris’le, New Jersey’le yarışacak. Böyle baktığımızda aslında meselenin milli bir mesele olduğu evrensel bir mesele olduğu da net olarak karşımızda.”

“ÇANAKKALE’DE ATÖLYELERİN SAYISI ARTTIĞINDA ÇOCUKLARIN YÜZÜ DAHA ÇOK GÜLECEK”
“Burada açılışı yapılacak olan atölyeyi çok önemsiyorum. Çünkü atölyeler, çocukların yaşam becerisi üzerinden hayatı okuması, hayatın provasını yapması için çok özel yerler. Meslek bilincinin gelişmesi, Neler yapabildiğini, neleri yapamadığını anlaması açısından müthiş bir laboratuvar. Çanakkale’de de atölyelerin sayısı daha da arttığında çocukların yüzü daha çok gülecek. Böylece sadece kağıt kalem değil, hayat pratiği açısından bir eğitim anlayışına evrilmiş olacak.”

“ÇOCUKLARIN BİR ŞEYİ SADECE BİLMELERİ DEĞİL, YAPABİLMELERİ ÖNEMLİ”
“Çocuklar ileride hayatına atılacak ve hepimize soracaklar, siz bizi nasıl bir geleceğe hazırladınız, bize ihtiyacımız olan eğitimi verebildiniz mi diye soracaklar o gün. Bizim o günlere bugünden o günlere hazırlanmamız gerekiyor. O yüzden çocukların bir şeyi sadece bilmelerini değil yapabilmelerini sağlamalıyız. Çünkü aslolan yapabilmektir. İşte atölyelerin getirdiği bu beceri seti, bizim öğretmenlerle beraber yapmaya çalıştığımız bu görevin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu tarihe mal olacak şekilde karşımızda duruyor. Yüz yılda bir olacak salgın felaketinde kimseyi yalnız bırakmamak çok ulvi bir mesele. Bugün burada çalışmaları, hizmetleri olanları saygıyla anıyorum.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST