Çanakkale ilk 5’te

KALEM Farkıyla...

Çanakkale ilk 5’te

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülkedeki kayıtlı araç sayısına ilişkin son verileri yayınladı. Yayınlanan verilere göre Çanakkale nüfusuna oranla en fazla aracın düştüğü şehirler içerisinde ilk 5’te yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülkedeki kayıtlı araç sayısına ilişkin son verileri yayınladı. Buna göre 23 milyondan fazla taşıtın olduğu Türkiye’de ortalama her 4 kişiden birine araç düşüyor. Nüfusuna oranla en fazla aracın düştüğü şehir yüzde 51,7 ile Muğla olurken, onu yüzde 50 ile Burdur ve yüzde 44,6 ile Antalya, yüzde 42,6 ile Çanakkale takip etti. Nüfusa oranla en az aracın olduğu kentler de sırasıyla Hakkari, Şırnak ve Ağrı oldu. Toplam sayısı 23 milyon 44 bin 761’i bulan trafiğe kayıtlı taşıtların yüzde 54,1’ini otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 14,2’sini motosiklet, yüzde 8,2’sini traktör, yüzde 3,7’sini kamyon, yüzde 2,1’ini minibüs, yüzde 1’ini otobüs, yüzde 0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturuyor. Öte yandan kayıtlı otomobil sayıları incelendiğinde rakamların en yüksek olduğu iller yaklaşık 2,9 milyon ile İstanbul, 1,5 milyon ile Ankara ve 773 bin ile İzmir oldu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST