Çanakkale ıspanağı güvenli!

KALEM Farkıyla...

Çanakkale ıspanağı güvenli!

Çanakkale ıspanağı güvenli!

İstanbul ve Trakya’da yaşanan ıspanak zehirlenmesi vakalarına Çanakkale’de rastlanmadı. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne ıspanak zehirlenmesi şüphesiyle herhangi bir başvurunun olmadığı öğrenildi. Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada zehirlenmelere neden olan otun ıspanak değil, ıspanakların arasında karışan yabani otların neden olduğu belirtildi. Zehirlenmeleri neden olan yabani otların kaynağı olarak ise Ankara’daki bir tarla gösterildi…

Son günlerde özellikle İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’de görülen ‘sözde ıspanak zehirlenmeleri’ olayları nedeniyle vatandaş pazardan ıspanak almaktan çekinir olmuştu. Bazı ulusal basın yayın organlarında ise ıspanak zehirlenmeleri vakalarının Çanakkale’de de görüldüğü ifade edilmişti. Bunnu üzerine Çanakkale’deki bazı özel okullar ve kurumlar, yemek menülerinden ıspanağı çıkartmışlardı. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Ufuk Tali’den edinilen bilgiye göre ‘ıspanak zehirlenmesi’ teşhisiyle herhangi bir vakaya rastlanmadığı öğrenildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dün ıspanak zehirlenmelerine ilişkin açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Koca, zehirlenmelerin ıspanakların arasına karışan yabani otlardan kaynaklandığını tespit ettiklerini belirterek ”ıspanaklardan yabani otları ayırın ve iyi yıkayıp öyle tüketin” uyarısında bulundu. İçinde yabancı otların yer aldığı ıspanağın kaynağı ise market sahibinin gösterdiği faturayla tespit edildi. Bayrampaşa’daki komisyoncu, ıspanakların büyük bölümünü Ankara Beypazarı’ndan aldığını açıkladı. Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, zehirlenmelere yol açtığı iddia edilen ıspanağın gönderildiği tarlalarda inceleme yaptı. Ateş yaptığı açıklamada, “Tarlanın son kısmında az bir yerde yerel ağızda ‘pıtırak’ denen ‘şeytan elması’ otu karışma ihtimali var ” dedi. Ateş, tarlanın kenarında bulunan yabancı otların, işçiler tarafından yanlışlıkla karıştırılmış olabileceğini söyledi. Dün yapılan Salı Pazarı’nda bazı vatandaşların ıspanak tezgâhlarını pas geçtiği gözlemlendi. Pazarcı esnafı, satılan ıspanakların Çanakkale’nin köylerinden geldiğini belirterek güvenilir olduğunu ve rahatlıkla yenebileceğini ifade etti.

Şeytan otu olarak bilinen yabani otlar

”Pişirdikten sonra kıs sürede tüketin”

Öte yandan Çanakkale Ziraat Odası Başkanlığı da konuyla ilgili bilgilendirme de bulundu. Yapılan açıklamada; “Soğuk havaların gelmesiyle sofralarda yerini alan ıspanak, son günlerde 196 vatandaşımızın zehirlenme iddiasıyla gündeme geldi. İstanbul, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli illerinde yaşanan zehirlenme olayı ile ilgili Sağlık Bakanlığı bugün açıklama yaptı. Zehirlenme vakalarının ıspanaktan değil, ıspanağa benzeyen yabani otlardan kaynaklandığını tespit ettiklerini belirttiler. Ispanak alırken bildiğiniz yerlerden almanız ve pişirmeden önce bol su ile yıkanıp temizliğine dikkat edilmelidir. Pişirdikten sonra da kısa sürede tüketmeniz sağlığınız için daha iyi olacaktır. Üreticilerimizin de ıspanak üretirken yabancı ot mücadelesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bereketli günler diler, afiyetle kalınız” ifadelerine yer verildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST